Yıldız: Kıbrıs’a götürülen suyun önemi henüz yeterince anlaşılabilmiş değil !

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ), Panelinde konuşan Yıldız:

“Türkiye’den Kıbrıs’a götürülen suyun önemi henüz tam olarak anlaşılamamış 10 yıl içinde bu suyun önemi ve değeri anlaşılır ama geç kalınmış olur.” dedi

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi (KAÜ) nde , Kıbrıs özeli ve Doğu Akdeniz’le Ortadoğu genelinde son günlerde yaşaana sıcak gelişmelere parmak basmak, Kıbrıs adasının da içinde bulunduğu coğrafyada neler olup bittiğini bilimsel tabana oturtan verilerle tartışmak ve kamuoyuyla paylaşmak üzere 28 Şubat 2018 tarihinde Lefkoşa’da Arabahmet Kültür ve Sanat Evi’nde bilimsel bir panel gerçekleştirildi.KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker’in moderatörlüğünü yaptığı panele Türkiye’den Hidropolitik Akademi Başkanı Dursun Yıldız, ODTÜ Kalkanlı kampüsünden Prof. Dr. Salih Saner, aynı üniversiteden Doç. Dr. Murat Fahrioğlu ile KAÜ Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Keser konuşmacı olarak katıldı.

Rektör Prof.Dr. Özgöker: Doğu Akdeniz’deki gelişmeler sadece bu coğrafya ile ilintili değil

Çeşitli kamu ve sivil toplum örgütünden dinleyicilerle akademisyenler ve öğrencilerin de katıldıkları panelin açılış konuşmasını yapan KAÜ Rektörü Prof. Dr. Uğur Özgöker, özellikle son dönemde Kıbrıs adası etrafında hareketlenen doğalgaz arama çalışmalarıyla buna bağlı olarak ortaya çıkan çatışma ortamının adayı sorunların ortasına ittiğini, Doğu Akdeniz’de yaşanılanların sadece bu coğrafyayla ilintili bir durum olmadığını ve bugün Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından Suriye’de yürütülmekte olan Afrin Operasyonu da dahil pek çok girişimin birbiriyle ilintili olduğunu belirterek tam da bu noktada Kıbrıs adasını ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni (KKTC) çok yakından ilgilendiren “hidropolitik/su, elektrik, enerji ve bütün bunlara bağlı olarak strateji” konularında alanlarında uzman akademisyenleri üniversitede ağırlamak suretiyle kamuoyunu aydınlatma ve konuyla ilgilenen herkese bu son derece kritik konu başlıklarının perde gerisini aktarmayı bir sorumluluk olarak gördüklerini belirtti.

 

Yıldız: Doğu Akdeniz’in tarihi Ortadoğu ile kesişti. Sürdürülebilir su yönetiminde geç kalınmamalı 

Panelde konuşan  Hidropolitik Akademi Başkanı Dursun Yıldız KAÜ ile  karşılıklı iş birliği anlaşmasına imza attıklarını, KAÜ’nün Kıbrıs adasını ilgilendiren bu kadar stratejik ve önemli bir konuda gösterdiği hassasiyet ve duyarlığın son derece takdire şayan olduğunu ifade etti.  Ortadoğu Akdeniz coğrafyasında yenilenebilir  su kaynaklarının üçte ikisinin sınıraşan sular olduğunu vurgulayan Yıldız önümüzdeki 20–30 yıl içinde  bölgenin neredeyse çölleşme riski ile karşı karşıya kalacağını bunun da bölgedeki su gerilimini  arttıracağını ifade etti.

 

Türkiye’den Su Temin Projesi ile adaya nakledilen suyun öneminin ve değerinin  bilinmesi gerektiğini belirten Yıldız , bu projenin sağlayacağı avantajı kullanarak  hem KKTC hem de bölge için  barış ve istikrar gücü haline gelinmesi gerektiği hususuna vurgu yaptı. Dursun Yıldız, ayrıca her gün yeniden şekillenen ve küresel çatışmalara sahne olan Ortadoğu Akdeniz’de  Kıbrıs’ın son derece önemli bir jeostratejik konumda   bulunduğunu belirti.

 

Bölgede yeni enerji jeopolitiğinin merkezi Kıbrıs

15 yıl önce “Akdeniz’de Su Sorunları” üzerine bir yüksek lisans tezi hazırladığını ifade eden Yıldız  Bölgede enerji ve su denkleminin değişmekte olduğunu ,Kıbrıs’a Türkiye’den Götürülen suyun bölgenin hidrojeopolitiğini değiştirdiğini  ve bölgede yeni enerji jeopolitiğinin merkezinin de  Kıbrıs olduğunu belirterek Kıbrıs üzerinden oynanan küresel politikalara  dikkat çekti.

    

Kıbrıs adasına Türkiye’den boru ile götürülen suyun öneminin ve değerinin daha tam olarak anlaşılamadığını belirten Yıldız, bunun 10 yıl içinde çok açık bir şekilde ortaya çıkacağını ileri sürdü.KKTC’de halen 19 üniversite olduğunu ve 10 üniversite başvurusunun da onay beklediğini ifade eden Yıldız  Su Kullanım bilinci yaratılmasında ve bu alanda yapılacak araştırmalarda Üniversitelerin Sivil toplum kuruluşları ve Çiftçi Birlikleri ile projeler geliştirmesi çok yararlı olur. Bu konuda daha fazla geç kalınmamalı dedi.

Kıbrıs’a suyun ulaştığını ancak bu suyun akılcı ,planlı ve verimli kullanılması için en uygun su yönetiminin oluşturulması konusunda toplumun tüm kesimlerine sorumluluklar düştüğünü belirten  Dursun Yıldız bölgenin yakın gelecekte etkileri artacak olan çok ciddi bir iklim değişimi ve yağış azalması tehditi altında bulunduğunu belirtti.

Aynı tehditin Türkiye’nin güney kıyıları için de geçerli olduğuna vurgu yapan Yıldız bu konuda daha fazla zaman kaybedilmeden ve rehavete düşülmeden KKTC tarafının yapılması gerekenler konusunda  hızlı adımlar atacağına inandığını belirtti.

Panel’e katılanlara   “Kuzey Irak’tan Kıbrıs’a Ateş ve Su” kitabını da imzalayan  Yıldız  Orta Doğu Akdeniz’deki gelişmelerin  birbirlerini etkileyeceğini ve hızlanacağını da vurguladı.

 

KKTC’deki panele katılan SPD Hidropolitik Akademi heyeti Panel’den önce KAÜ Rektörü Prof Dr Uğur Özgöker ‘i  makamında ziyaret ederek hayırlı olsun dileklerini iletti. KAÜ ile işbirliği protokolü çerçevesinde çalışmalara devam edeceğini belirten SPD Hidropolitik Akademi heyeti aynı gün   KKTC Geçitköy Barajı ve Arıtma Tesislerini de gezdi.

Geçitköy Barajı ve Arıtma Tesisi  – 28 Şubat 2018

Duursun Yıldız, KAÜ Rektörü Prof Dr Uğur Özgöker ve Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof Dr Ulvi Keser

HPA News.

  • gplus
  • pinterest

Yazar

Leave A Comment


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Hidropolitik Uzmanı
İnşaat Mühendisi ve Su Politikaları Uzmanı

1958 yılında Samsun’da doğan Dursun YILDIZ ,İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra DSİ Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladı Bu dönemde Hollanda ve ABD de lisansüstü mesleki teknik eğitim ve uygulama programlarına katıldı. ATAUM’da “AB Temel Eğitimi ve “Uluslararası İlişkiler Uzmanlık “Programlarını izledi. Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde Su Politikaları alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.DSİ’ de Teknik Araştırma ve İçmesuyu Dairesi Başkanlıkların da Şube Müdürlüğü ve Daire Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu dönem içinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi..2007 yılında DSİ’den emekliye ayrıldı

Dursun YILDIZ Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın (UMAG Araştırmacı Gazetecilik Eğitim Programında Su ve Enerji Politikaları alanında 8 yıldır su ve enerji politikaları konusunda konferanslar vermektedir.
TMMOB ve İnşaat Mühendisleri Odasında çeşitli dönemlerde yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlık görevlerinde de bulunan Dursun YILDIZ ‘ın mesleki,teknik,teknopolitik ve hidropolitik alanlarında yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış çok sayıda teknik rapor ,bildiri ve makaleleri ve 12 adet rapor ve kitabı vardır.
Dursun YILDIZ Türkiye Ziraatçiler Derneği tarafından Su Politikaları konusundaki araştırmaları nedeniyle “2008 yılı Başarı Ödülü’ne” layık görülmüştür.
Topraksuenerji çalışma grubu üyesi ve TEMA Bilim Kurulu Üyesi ,Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Danışmanı,Sulama Birliği Derneği danışmanı olan Dursun YILDIZ halen kendi Mühendislik ve Müşavirlik firmasını yürütmektedir.

Leave a comment