Yapay Zeka ile Bazı Mesleklerin Sonu Mu Geliyor ?

‘Yapay Zeka Hakkında Her Şey’: Tıpta ne derece başarılı olur, bazı mesleklerin sonu mu geliyor?

Sosyal medyada arama yaparken ya da şehirde tur atarken, yapay zeka daha şimdiden günlük hayatımızın bir parçası oldu. Yapılan diğer icatlarla birlikte adeta bilim kurgu diyarının içinde yaşıyoruz.

Dubai’de düzenlenen ‘Yapay Zeka Hakkında Her Şey’ adlı organizasyon geleceğin bu önemli teknolojiyi masaya yatırıyor.

Dünya’nın ilk ‘Yapay Zeka Bakanı’ olan Omar Bin Sultan El Olama ile tanışın.

Omar Bin Sultan El Olama, BAE Yapay Zeka Bakanı: “Bu, bölgedeki en büyük yapay zeka konulu etkinlik. Buraya 20 binden fazla kişi geldi. İnsanlar burada gelecekte teknolojinin ne yönde gelişmesi gerektiği hakkında fikir alışverişinde bulunuyor.”

euronews: “Yapay zeka yöneticiliğindeki en önemli şey nedir?”

Omar Bin Sultan El Olama, BAE Yapay Zeka Bakanı: “Eğer bu teknolojiye öncü olmak isteyen bir şehir ya da ülke olmak istiyorsanız, yapay zeka kavramının devlet kademeleri içerisinde çok iyi şekilde anlaşılmasını sağlamalısınız.”

Artur Bergman- Flickr

Yapay zeka sağlık sektöründe ne derece başarılı olabilir?

Omar Bin Sultan El Olama, BAE Yapay Zeka Bakanı: “Bazı sektörler yapay zekadan daha çok fayda sağlayacak. Örneğin sağlık sektöründeki teşhis konusu… Hastalıkların yüksek oranda doğru teşhisi çok önemli bir şey. Elbette doktorlar hastaları iyileşme süreçlerinde izleyecekler. Bu sosyal bir bağ, zaten böyle olmalı.”

euronews: “Uzmanlar, sağlık sektörünün yapay zeka devriminin zirvesinde olduğuna inanıyor.”

Lord Timothy Clement, İngiliz ekonomist: “Bu konu sağlık açısından daha hassas bir noktada. Örneğin Dubai’de Dünya Yönetim Zirvesi çatısı altında düzenlenen fuarda, değişen ve gelişen yapay zeka teknolojisinin şu andaki ve 2090 yılındaki insan ömründeki olası değişimleri açıklamışlardı. Bence, yapay zekanın tıp alanında çok küçük çapta teşhis ve tedavi için bile kullanılabilmesi çok önemli bir gelişme.”

Dr. Goh Eng Lim, Hewlett Packard: “Şehir hastanesinde yüksek oranda verem belirtileri gösteren bir hasta vardı. Şehir sakinlerinin büyük bir kısmının röntgen sonuçlarını istediler. Biz de şöyle yaptık. Sinir sistemi hastalıkları ağına, verem olan ve olmayan hastaların verilerini girdik. Bu sayede, bir hastanın röntgen çekildiği anda verem olup olmadığını saniyeler içinde görebildiler. Doktorun size iyi olup olmadığınızı söylemesi 2 hafta sürüyor. Makineler, bugüne kadar doktorlara kıyasla hiç yanılmadılar.”

Dünyanın ilk Yapay Zeka Bakanı Omar Bin Sultan (Birleşik Arap Emirlikleri)

Yapay zeka bazı meslekleri yok mu edecek?

euronews: “Yapay zekanın birçok mesleği yok etme korkusu var mı?”

Lord Timothy Clement, İngiliz ekonomist: “Evet, yapay zekanın mevcut bazı meslekleri yok edeceği konusunda bir endişe var. Yüzde 25 ila 75 oranında, insanların sahip olduğu mesleki yetenekleri konusunda kendilerine güven duymalarını ve yeniden eğitim almalarını sağlamalıyız. Hükümet kaynakları, bu konuda vatandaşlara kendilerini yeniden keşfetme konusunda yardımcı olacak. Yapay zeka gelişiyor ve insanlara mesleklerinde yardımcı oluyor. Onların sadece mesleklerini ellerinden alıyor diyemeyiz.”

“Yapay zeka ile ilgili ortak ahlaki kurallar oluşturulmalı”

Kevin Dallas, Yapay Zeka Teknoloji Departmanı, Microsoft: “İnsanlar ve makineler karşı karşıya’ gibi konuşmalar duyuyoruz. Bu doğru bir bakış açısı değil. Biz insanların yaratıcılık, düş gücü ve duygular gibi makinelerin hiçbir zaman sahip olamayacağı kendine özgü yetenekleri bulunuyor. Asıl soru şu olmalı; insanlara ait bu özel yetenekleri, yapay zeka gücüyle birleştirerek topluma nasıl fayda sağlayabiliriz?”

Elde devasa veriler olmasa, yapay zeka teknolojisi de mümkün olamazdı. Ancak bu sistemlerin siber saldırı ve kişisel verilerin sızması gibi olaylarla kötüye kullanımı da söz konusu. Peki güvenlik konusunda nasıl emin olabiliriz? Bu teknolojinin gelişimi için hangi ahlaki değerler baz alınmalı?

Dr. Noah Radford, Dubai Future Foundation: “Bizler, yani biz insanlar, yapay zekanın gerçek yararının farkına varabilmemiz için bunu şeffaf ve işbirliği içerisinde çalışarak geliştirmeli, bazı ortak veri ve mahremiyet standartları oluşturmalı ve eldeki teknolojiyi sağlam bir zemine oturtabilmek için ortak ölçü birimleri kullanmalıyız.”

Lord Timothy Clement, İngiliz ekonomist: “Benim için öncelikli hedef, ahlaki değerler oluşturulması. Bu, şu anda ülkesel bazda mümkün ancak uluslararası boyutta yapılması şart. Bu sebeple Osaka G-20 Zirvesi’nde yapay zeka konusunda sadece veri yönetimi gündemde olmamalı. Bu konuda ortak etik değerler oluşturulursa uluslararası çapta büyük yararı olur. Çünkü bu durum, yapay zekanın gelişimi konusunda seviye atlama olacaktır.”

Dr. Goh Eng Lim, Hewlett Packard: “Makinelerin zekası geliştikçe, bizim için çok daha doğru karar vermeye başlayacaklar. Ancak insanlar, makinelerin doğru karar verip vermediğini teyit etmek için başlarında olacak. Çünkü doğru karar her zaman uygun olmayabilir.”

Source :https://tr.euronews.com/2019/05/30/yapay-zeka-hakkinda-her-sey-tipta-ne-derece-basarili-olur-bazi-mesleklerin-sonu-mu-geliyor?utm_source=newsletter&utm_medium=tr&utm_content=&_ope=eyJndWlkIjoiNThjYjkwNTA3NDM4NmE3NWQyNjU4NTgxODUwMzU5NmIifQ%3D%3D

 


  • gplus
  • pinterest

Author

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Civil Engineer-Expert on Hydropolitics

He was born in Samsun in 1958. He was graduated from İstanbul Technical University Civil Engineering Faculty in 1981. After completing his military service in 1983 he began to work in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. While working here he participated graduate professional education and investigation programs in Holland and USA Bureu of Reclamation and US Army Corps of Engineers.

In 1998 he participated first “EU Master Education” program and later “International Affairs Proficiency” program in Ankara University European Union Research and Application Center. In 2000 he completed his MS thesis in the topic of water politics in Hacettepe University Hydropolitics and Strategy Research Center.
He worked for five years as the section head and for following 10 years as department deputy Director in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. During this period he published more than 100 technical and scientific reports and papers. Then he worked as the department Deputy Director in State Hydraulic Works Domestic Water Supply Department and worked at the Planning and Investigation Department of the same institution and retired in 2007.

Dursun YILDIZ while working in State Hydraulic Works he lectured in the topics of water works in Gazi University Engineering and Architectural Faculty, Civil Engineering Department and water resources and hydropolitics in Hacettepe University, Hydropolitics and Strategy Research Center.

Dursun YILDIZ worked also as a executive committee member , Vice President in Chamber of Civil Engineers and Vice President of Union of Chambers of Turkish Engineers and Architects .

Dursun YILDIZ, experienced in water,hydro energy management and consultancy for 25 years, wrote ten books and besides published several papers and technical reports in the topics of water engineering and hydroenergy in national and international periodicals.
He has awarded Successful Water Resarcher Prize of Year of 2008 by Agriculturers Associations of Türkiye .

He is a member of Scientific Commitee of Turkish Foundation for Combating Soil Erosion (TEMA).

He is a member of Water-Soil-Energy Working Group that has followed development of water,soil and energy sectors since 2009. He is head of Ada Hydro-Energy , Strategy & Engineering Consultancy Co. Since 2007