Urfa’da Sulama Birliklerinin Büyükşehir’e Devir  Çalışması

Şanlıurfa’da sulama birlikleri, Çiftçiler ve DEDAŞ arasında yaşanan sorun nedeniyle gündemde olan birliklerin Büyükşehir belediyesine devir edileceği kulislerde konuşuluyor.

 08 Ağustos 2017 

Sulama birliklerin borçlanması ve özelikle enerji konusundaki çıkmaza DSİ’den Sorumlu Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu tarafından daha önce bir çok kez gündemi geldi. Yapılan çalışmalar sonucu Sulama birliklerin BüyükşehirBelediyesine devrine sıcak bakıldığı kulislerde konuşulduğu belirtildi.

Şanlıurfa-Harran Ovasında, GAP kapsamında 26 Sulama Birliği ve bu birliklere kayıtlı 23 204 çiftçi yer almaktadır. Bu birlikler 1994 yılından beri, Devlet Su İşleri (DSİ) tarafından devir edilen sulama sistemlerini 2011 yılında yayınlanan 6172 sayılı yasaya bağlı olarak işletmektedirler  Atatürk barajından alınan suyla başta Harran ovası olmak üzere Viranşehir, Ceylanpınar, Bozova ve Suruç’ta çiftçiler tarlada sulama suyu olarak kullanıyor. Yıllardır sulama birlikleri, Çiftçiler ve TEDAŞ arasında yaşanan enerji sorunu ve borç nedeniyle bir çok kez kurullar oluşmuş, sorun çözülememişti. 26 Sulama Birliğinin kentte, kapanacağı Büyükşehir Belediyesi tarafından bu hizmetin çiftçilere verileceği konuşulmaktadır.

Kaynak: http://www.urfahaber24.com/sanliurfa/urfa-da-sulama-birliklerinde-buyuksehir-faktoru-h29642.html


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Leave a comment