Üniversite Öğretim Üyeleri ve Büyükelçiler (E) Hidropolitik Akademi’ye üye oluyor !

 

Üniversite öğretim üyeleri  ve Dış Politika Uzmanları  SPD Hidropolitik Akademi Merkezinde…

2 Yıl önce kurularak  ulusal ve uluslararası toplantılar düzenleyen, raporlar yayınlayan ve  yurt içinde ve yurt dışındaki  birçok toplantıda görüş ve önerilerini açıklayan ,Dünya Su Konseyi,(WWC) Avrupa Su Kaynakları Birliği ( EWRA) üyesi olan SPD Hidropolitik Akademi Merkezine üyelik başvuruları artıyor.

Son olarak Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof Dr. Harun Raşit Uysal,Yıldız Teknik Üniversitesi Öğretim üyesi Prof. Dr Ali Hakan Büyüklü, Yıldız Teknik Üniversitesinden Yrd. Doç. Dr. Ömer Bilen ,Yıldız Teknik Üniversitesinden Doç Dr Atıf Ahmet Evren ,Dr.Ömer Bilen, Marmara Üniversitesi Enformatik Bölümünden Yrd. Doç. Dr. Erhan Ustaoğlu,ODTÜ emekli Öğretim Üyesi Harun Yaşar Kutoğlu ve Türkiye’nin eski  Ürdün Büyükelçisi Ahmet Suha Umar  SPD Hidropolitik Akademi Merkezine üye olarak çalışmalara katkıda bulunmaya başladılar.

Su Politikaları Derneği’nin  Amacı ve Çalışmaları

Su,21.yüzyılın politik ve ekonomik anlamdaki şekillenmesinde önemli bir rol oynayacaktır.  Özetle bölgesel ve küresel ölçekte    hidropolitik yaklaşımların(artan gıda,su ve enerji ilişkisi içinde)  öneminin artacağı bir dünyaya doğru hızla ilerliyoruz.21. yüzyıl  Su, Enerji ve Gıda güvenliğinin  damgasını vuracağı bir yüzyıl olacaktır. Birbirleriyle ilişkisi artan ve merkezinde suyun olduğu bu üç güvenlik kavramı, uluslararası su politikaları ile ilişkili alanlarda  yapılması gereken çok taraflı  çalışmaları arttırmıştır.

Bu kapsamda  farklı disiplinlerden uzmanlar tarafından 2015 yılında Ankara’da Su Politikaları Derneği  oluşturulmuş ve çalışmaya başlamıştır. Dernek faaliyetleri: Eğitim ve Araştırma Merkezi (Hidropolitik Akademi), Uygulamalı Araştırma Merkezi, Proje ve Danışmanlık Merkezi, Uluslararası İlişkiler Merkezi üzerinden yürütülmektedir.

Derneğin amacı bu merkezler yardımıyla  ulusal ve uluslararası ölçekte  su yönetimi konusunda farklı  disiplinleri biraraya getirerek Yerel, Bölgesel ve Küresel Su Politikaları ,su  yönetimi ve su güvenliği  ile su, enerji gıda ve çevre bağlantısı konusunda  bilimsel  yenilikçi, çalışmalar yapmak ,bu alanda  uluslararası bir bilgi  ve eğitim merkezi olmaktır.

SPD’nin nihai amacı “Su Kaynakları Yönetimi ve Hidropolitik” alanlarında farklı disiplinleri biraraya getiren , vizyoner uluslararası  bir uygulamalı eğitim  programını oluşturmaktır.Program öncelikle 21. yüzyılın değişen güvenlik paradigmaları temelinde uluslararası ilişkiler, su yönetimi,su diplomasisi  konularına odaklanacaktır.

Başlangıçta bir Dernek olarak ortaya çıkan bu kurumsal yapının nihai hedefi “Uluslararası  Hidropolitik Enstitüsü” olmak olarak belirlenmiştir. SPD  üyeleri  dernek  yönetim ve  danışma kurulu üyelerinin  olumlu referansı ile gelen  adaylar arasından  Dernek Yönetim Kurulu tarafından seçilmektedir.

 

HPA News.

 

 

 


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Leave a comment