SULAMA BİRLİKLERİNDE NE OLDU ?

Dursun Yıldız

İnş Müh-Su Politikaları Uzmanı,DSİ Eski Yöneticisi,TEMA Bilim Kurulu Üyesi

SPD Hidropolitik Akademi Merkezi Başkanı

1 Mayıs 2018

Giriş

Su kaynaklarının % 75inin kullanıldığı, tarımsal sulama hizmetlerinde 1994 yılında DSİ ‘den devir ile başlayan bu yolculuk 24 yıl sonra aynı kuruma geri dönerek son bulmuştur.

Bu sürecin başında 1993 yılında, Dünya Bankası önerisi ile, devletin sulama işletmeciliğinden vazgeçmesi, kararı alınmıştır.  Böylece sulama hizmetlerinde, katılımcılık esasına dayalı, suyu kullananın işletme ve bakım masraflarını ödemesi koşulu gereği, DSİ sulamaları, Sulama Birliklerine  ve diğer tüzel kişiliklere devredilmiştir. DSİ tarafından inşa edilen sulama tesislerinin devredildiği  birlikler de İçişleri Bakanlığı denetimi ve gözetimine verilmiştir. Çiftçinin  katılımcı bir anlayışla tarımsal sulamaya ilişkin sorunlarını çözmek için  yapılan bu devirler  sonucunda sulama  birliği sayısı  hızla  artarak bugün itibariyle  378’e ulaşmıştır.

Daha önce DSİ tarafından inşa edilen sulama tesislerinin  devirlerin yapıldığı kurumlar itibariyle mevcut durum aşağıdaki  Tablo 1 ‘de  gösterilmiştir. Bu tablodan da görüldüğü gibi DSİ Genel Müdürlüğü inşa ettiği sulama tesislerinin  %94’ünü devretmiş bulunmaktaydı. Ancak bu durum 28 Nisan 2018 tarihli gazetede yayınlanan 7139 sayılı yasa ile tamamen değişmiştir.

Makalenin devamı için lütfen tıklayınız

SULAMA BİRLİKLERİNDE NE OLDU


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Hidropolitik Uzmanı
İnşaat Mühendisi ve Su Politikaları Uzmanı

1958 yılında Samsun’da doğan Dursun YILDIZ ,İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra DSİ Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladı Bu dönemde Hollanda ve ABD de lisansüstü mesleki teknik eğitim ve uygulama programlarına katıldı. ATAUM’da “AB Temel Eğitimi ve “Uluslararası İlişkiler Uzmanlık “Programlarını izledi. Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde Su Politikaları alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.DSİ’ de Teknik Araştırma ve İçmesuyu Dairesi Başkanlıkların da Şube Müdürlüğü ve Daire Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu dönem içinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi..2007 yılında DSİ’den emekliye ayrıldı

Dursun YILDIZ Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın (UMAG Araştırmacı Gazetecilik Eğitim Programında Su ve Enerji Politikaları alanında 8 yıldır su ve enerji politikaları konusunda konferanslar vermektedir.
TMMOB ve İnşaat Mühendisleri Odasında çeşitli dönemlerde yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlık görevlerinde de bulunan Dursun YILDIZ ‘ın mesleki,teknik,teknopolitik ve hidropolitik alanlarında yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış çok sayıda teknik rapor ,bildiri ve makaleleri ve 12 adet rapor ve kitabı vardır.
Dursun YILDIZ Türkiye Ziraatçiler Derneği tarafından Su Politikaları konusundaki araştırmaları nedeniyle “2008 yılı Başarı Ödülü’ne” layık görülmüştür.
Topraksuenerji çalışma grubu üyesi ve TEMA Bilim Kurulu Üyesi ,Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Danışmanı,Sulama Birliği Derneği danışmanı olan Dursun YILDIZ halen kendi Mühendislik ve Müşavirlik firmasını yürütmektedir.

Leave a comment