Su Yönetimi ve Barajların Güvenliği İlişkisi

      

Dursun YILDIZ

İnş. Müh.

DSİ Eski Yöneticisi

TEMA Bilim Kurulu Üyesi

SPD Hidropolitik Akademi Mrk. Başkanı .

Güfte Sok.8/9 06680 Kavaklıdere/Ankara-Türkiye

dursunyildiz001@gmail.com

ÖZET

Bir ülkenin sosyo ekonomik  gelişmesi ve kalkınmasında büyük faydaları olan  barajlar aynı zamanda birer potansiyel tehlikedir. Milyonlarca m3 suyu biriktiren yapılar olan  barajlar için bu potansiyel tehlikelere karşı çok detaylı etüt ve  projelendirme çalışmaları yapılır ve bu özen  baraj inşaatı ve işletmesi süresince de devam eder.

İTÜ’den hocam Prof. Dr. Necati Ağıralioğlu Baraj Güvenliği konusunda 2011 yılında  yazdığı çok değerli kitabında Baraj Güvenliği kavramını şöyle açıklıyor; “Barajların sınıflandırılmasından proje kriterlerine, baraj yetersizliklerinden, baraj yıkılmalarına, baraj muayenesinden, güvenlik programlarına, yıkılma modellemelerinden baraj izlenmesine, ölçme sistemlerinden ölçme âletlerine kadar çeşitli hususları kapsamaktadır”.

Prof Ağıralioğlu devamla “Baraj güvenliği sadece mevcut barajları değil, yapılacak barajların plânlama, tasarım ve inşaat safhalarındaki standartlarına, proje kriterlerine şartnamelerine ve kılavuzlarına da etki etmektedir” diyor kitabında.

Hocam devam ediyor ” Türkiye’de bu konuda bazı çalışmalar yapılmış ise de konunun bütününü içeren bir eser mevcut değildir. Hâlbuki Türkiye’de bu konuda  çeşitli çalışmaların yapılması ve dünyadaki gidişe uygun olarak mevcut düzenlemelerin yenilenmesi gelişen ekonomi ve teknolojiye göre lüzumludur.”

DSİ’deki çalışma hayatımda” Baraj Güvenliği” konusunda kurumda yapılan  çalışmalara katkıda bulunmuş bir mühendis olarak hocamın  açıklamalarına tamamen katılıyorum. Ancak ülkemiz için çok önemli olan bu kavrama onun bıraktığı yerden, Baraj güvenliğinin teknolojik gelişmelerle ve su yönetimi ile  olan ilişkisini  geliştirerek katkıda bulunmaya çalışacağım.

 

Anahtar sözcükler: Su Yönetimi, Baraj Güvenliği, Baraj Yıkılması

 

Makalenin tümünü okumak için lütfen tıklayın

Su Yönetimi ve Barajların Güvenliği ilişkisi


  • gplus
  • pinterest

Author

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Civil Engineer-Expert on Hydropolitics

He was born in Samsun in 1958. He was graduated from İstanbul Technical University Civil Engineering Faculty in 1981. After completing his military service in 1983 he began to work in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. While working here he participated graduate professional education and investigation programs in Holland and USA Bureu of Reclamation and US Army Corps of Engineers.

In 1998 he participated first “EU Master Education” program and later “International Affairs Proficiency” program in Ankara University European Union Research and Application Center. In 2000 he completed his MS thesis in the topic of water politics in Hacettepe University Hydropolitics and Strategy Research Center.
He worked for five years as the section head and for following 10 years as department deputy Director in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. During this period he published more than 100 technical and scientific reports and papers. Then he worked as the department Deputy Director in State Hydraulic Works Domestic Water Supply Department and worked at the Planning and Investigation Department of the same institution and retired in 2007.

Dursun YILDIZ while working in State Hydraulic Works he lectured in the topics of water works in Gazi University Engineering and Architectural Faculty, Civil Engineering Department and water resources and hydropolitics in Hacettepe University, Hydropolitics and Strategy Research Center.

Dursun YILDIZ worked also as a executive committee member , Vice President in Chamber of Civil Engineers and Vice President of Union of Chambers of Turkish Engineers and Architects .

Dursun YILDIZ, experienced in water,hydro energy management and consultancy for 25 years, wrote ten books and besides published several papers and technical reports in the topics of water engineering and hydroenergy in national and international periodicals.
He has awarded Successful Water Resarcher Prize of Year of 2008 by Agriculturers Associations of Türkiye .

He is a member of Scientific Commitee of Turkish Foundation for Combating Soil Erosion (TEMA).

He is a member of Water-Soil-Energy Working Group that has followed development of water,soil and energy sectors since 2009. He is head of Ada Hydro-Energy , Strategy & Engineering Consultancy Co. Since 2007

Leave a comment