Su Yönetimi ve Barajların Güvenliği İlişkisi

      

Dursun YILDIZ

İnş. Müh.

DSİ Eski Yöneticisi

TEMA Bilim Kurulu Üyesi

SPD Hidropolitik Akademi Mrk. Başkanı .

Güfte Sok.8/9 06680 Kavaklıdere/Ankara-Türkiye

dursunyildiz001@gmail.com

ÖZET

Bir ülkenin sosyo ekonomik  gelişmesi ve kalkınmasında büyük faydaları olan  barajlar aynı zamanda birer potansiyel tehlikedir. Milyonlarca m3 suyu biriktiren yapılar olan  barajlar için bu potansiyel tehlikelere karşı çok detaylı etüt ve  projelendirme çalışmaları yapılır ve bu özen  baraj inşaatı ve işletmesi süresince de devam eder.

İTÜ’den hocam Prof. Dr. Necati Ağıralioğlu Baraj Güvenliği konusunda 2011 yılında  yazdığı çok değerli kitabında Baraj Güvenliği kavramını şöyle açıklıyor; “Barajların sınıflandırılmasından proje kriterlerine, baraj yetersizliklerinden, baraj yıkılmalarına, baraj muayenesinden, güvenlik programlarına, yıkılma modellemelerinden baraj izlenmesine, ölçme sistemlerinden ölçme âletlerine kadar çeşitli hususları kapsamaktadır”.

Prof Ağıralioğlu devamla “Baraj güvenliği sadece mevcut barajları değil, yapılacak barajların plânlama, tasarım ve inşaat safhalarındaki standartlarına, proje kriterlerine şartnamelerine ve kılavuzlarına da etki etmektedir” diyor kitabında.

Hocam devam ediyor ” Türkiye’de bu konuda bazı çalışmalar yapılmış ise de konunun bütününü içeren bir eser mevcut değildir. Hâlbuki Türkiye’de bu konuda  çeşitli çalışmaların yapılması ve dünyadaki gidişe uygun olarak mevcut düzenlemelerin yenilenmesi gelişen ekonomi ve teknolojiye göre lüzumludur.”

DSİ’deki çalışma hayatımda” Baraj Güvenliği” konusunda kurumda yapılan  çalışmalara katkıda bulunmuş bir mühendis olarak hocamın  açıklamalarına tamamen katılıyorum. Ancak ülkemiz için çok önemli olan bu kavrama onun bıraktığı yerden, Baraj güvenliğinin teknolojik gelişmelerle ve su yönetimi ile  olan ilişkisini  geliştirerek katkıda bulunmaya çalışacağım.

 

Anahtar sözcükler: Su Yönetimi, Baraj Güvenliği, Baraj Yıkılması

 

Makalenin tümünü okumak için lütfen tıklayın

Su Yönetimi ve Barajların Güvenliği ilişkisi


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Hidropolitik Uzmanı
İnşaat Mühendisi ve Su Politikaları Uzmanı

1958 yılında Samsun’da doğan Dursun YILDIZ ,İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra DSİ Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladı Bu dönemde Hollanda ve ABD de lisansüstü mesleki teknik eğitim ve uygulama programlarına katıldı. ATAUM’da “AB Temel Eğitimi ve “Uluslararası İlişkiler Uzmanlık “Programlarını izledi. Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde Su Politikaları alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.DSİ’ de Teknik Araştırma ve İçmesuyu Dairesi Başkanlıkların da Şube Müdürlüğü ve Daire Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu dönem içinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi..2007 yılında DSİ’den emekliye ayrıldı

Dursun YILDIZ Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın (UMAG Araştırmacı Gazetecilik Eğitim Programında Su ve Enerji Politikaları alanında 8 yıldır su ve enerji politikaları konusunda konferanslar vermektedir.
TMMOB ve İnşaat Mühendisleri Odasında çeşitli dönemlerde yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlık görevlerinde de bulunan Dursun YILDIZ ‘ın mesleki,teknik,teknopolitik ve hidropolitik alanlarında yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış çok sayıda teknik rapor ,bildiri ve makaleleri ve 12 adet rapor ve kitabı vardır.
Dursun YILDIZ Türkiye Ziraatçiler Derneği tarafından Su Politikaları konusundaki araştırmaları nedeniyle “2008 yılı Başarı Ödülü’ne” layık görülmüştür.
Topraksuenerji çalışma grubu üyesi ve TEMA Bilim Kurulu Üyesi ,Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Danışmanı,Sulama Birliği Derneği danışmanı olan Dursun YILDIZ halen kendi Mühendislik ve Müşavirlik firmasını yürütmektedir.

Leave a comment