Su Politikaları Derneği Yürütme Kurulu Kazakistan’ın Yeni Atanan  Büyükelçisini  Ziyaret Etti

 

29 Ağustos 2017

HPA News -Ankara

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız ve Sayman Üye Ertuğrul Keskin Kazakistan Cumhuriyetinin Ankara Büyükelçisi Sn. Ekselans   Abzal Saparbekulı’yı ziyaret ederek  Nisan 2017 ‘de başladığı Türkiye’deki görevinde başarılar diledi.

Bu ziyaretten bir hafta önce Kazakistan Büyükelçiliği 3. Sekreteri Sn.Toktar Nurysh Su Politikaları Derneği’ni ziyarete ederek derneğin Orta Asya’da Su ve Gıda Güvenliği konusundaki çalışmalarından bilgi almış ve işbirliği yapılabilecek konular üzerinde görüş alışverişinde bulunmuştu.

Sn Toktar Nurysh’nin ziyareti sırasında Su Politikaları Derneği Başkanı bu ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirtmiş ve Kazakistan’ın yeni atanan Ankara Büyükelçisi Sn Abzal Saparbekulı ‘yı ziyaret etmek için randevu  talebini iletmişti.

Sn Toktar Nurysh’in bu talebi iletmesi sonunda Büyükelçilikten talebin kabul edildiği bilgisi gelmiş ve görüşme 29 Ağustos 2017 tarihinde Saat 15 00 de gerçekleşmiştir.

Görüşmede Kazakistan Büyükelçiliği 3. Sekreteri Sn.Toktar Nurysh de bulunmuştur. Görüşmenin başında  Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız Sn Büyükelçi’ye bu kabulden dolayı teşekkürlerini iletmiş ve Nisan  2017 ‘de başladığı Kazakistan’ın Türkiye büyükelçiliği görevinde başarılar dilemiştir.

Daha sonra Su Politikaları Derneği’nin kuruluş amacını ve Orta Asya’da yaptığı incelemeleri anlatan Yıldız Orta Asya’da International Center For Biosaline Agriculture (ICBA) ile işbirliği içine planladıkları Proje konusunda da bilgi verdi.

 

Konuşmasında Kazakistan’ın Orta Asya’nın barış ve huzur içinde bir geleceğe sahip olmasında ve Su Yönetimi sorunlarının giderilmesinde önemli bir role sahip olduğunu belirten Yıldız, ICBA ile planladıkları projeye Kazakistan’ın destek vermesini talep etti.

Proje’de tuzlanmış ve çölleşmiş topraklarda özel bitkilerle tarımsal üretim yapılarak hayvancılığın geliştirilmesinin planlandığını belirten  Yıldız bunun uygulanması için bir pilot bölge arayışı içinde olduklarını belirtti.

Yıldız Orta Asya ‘nın su ve gıda güvenliği için bu tip projelerin geliştirilmesine gerek olduğunu belirtti. Bu projenin bir pilot bölgede uygulanıp ülkelerarası işbirliğinin arttırılmasına katkıda bulunabileceğini belirten Yıldız Sn Büyükelçinin sorusu üzerine başka alanlarda da işbirliği projelerinin geliştirilebileceğini kaydetti

Orta Asya ve Güney Doğu Asya ülkelerinde içme suyu olarak kullanılan yer altı suyunun en uygun yöntemle fiziksel, kimyasal  arıtımının da bir proje olarak düşünülebileceğini belirten Yıldız bu projelerin Orta Asya ülkelerinde uygulanarak su sorununun azaltılabileceğini ve ülkelerarasında işbirliği imkanları yaratılabileceğini savundu.

Bu projelerin Kazakistan’ın kalkınma planlarına uygun ve çok önemli olduğunu belirten Sn. Ekselans   Abzal Saparbekulı işbirliğine açık olduklarını kaydetti.

Çok samimi bir ortamda , Orta Asya’nın Su ve Gıda Güvenliği konusunda işbirliği  ve çözüm arayışı odaklı geçen görüşmenin sonunda Sn Büyükelçi  bu konuda ilerlemenin sağlanması için bir yol haritası önerdi ve projenin detaylı olarak hazırlanmasını ve  iletilmesini talep etti. SPD Başkanı bu önerinin ICBA ile paylaşılarak uygulamaya konulacağını ifade etti. Dursun Yıldız  bu projelere gösterdiği ilgiden dolayı ekselansları Abzal Saparbekulı’ya tekrar teşekkür etti ve Türkiye’deki görevi boyunca başarılar diledi.

 

HPA News

 

 

 

 


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Leave a comment