Su Politikaları Derneği Orta Asya ve Kafkasya Tarımsal Araştırma Enstitüleri Birliği Üyesi oldu

 

12 Nisan 2018

Su Politikaları Derneği  yaklaşık 2 ay önce Orta Asya ve Kafkasya Tarımsal Araştırma Enstitüleri Birliğinin Genel Sekreteryasını yürüten International Center for Agricultural Research in the Dry Areas (ICARDA) tarafından üyelik ve işbirliği anlaşması için davet edilmişti.

Bu davet SPD’nin yönetim Kurulunda görüşülüp kabul edilerek işbirliği anlaşması imzalandı. Alınan karar 2000 yılında Özbekistan’ın Taşkent şehrinde kurulan  “Orta Asya ve Kafkasya Tarımsal Araştırma Enstitüleri Birliği” Central Asia and the Caucasus Association of Agricultural Research Institutions (CACAARI)’ ne bildirildi.

Su Politikaları Derneği Uluslararası İlişkiler Merkezi tarafından yürütülen bu süreçte karşılıklı birçok görüşme yapıldı. SPD Uluslararası ilişkiler Merkezi Başkanı Molla Güreni Koç ; “Türkiye’den bir kuruluşun birlik içinde yer alması özellikle Özbekistan tarafından çok istendi. Biz de daha önceki çalışmalarımızda Orta Asya’nın su ve tarım sorunlarını birçok kez ele aldık ve raporlar yayınladık. Bu çalışmalarımıza da devam etmek istiyoruz. Bu birlik ile yapılan anlaşma bizim çalışmalarımız açısından da uygun bir ortam yaratacaktır”. dedi

SPD Uluslararası İlişkiler Merkezi Başkanı Molla Gürani Koç

Halen  Azerbaycan,Türkmenistan,Kazakistan,Tacikistan,Gürcistan,Ermenistan,Kırgızistan ve Özbekistan’dan birçok enstitünün üye olduğu birliğe Türkiye’den sadece Su Politikaları Derneği üye .

Orta Asya ve Kafkaslarda, su kullanımı,su yönetimi  ve tarımsal üretimden iklim değişimi etkilerine adaptasyona kadar birçok uluslararası etkinlik düzenleyen ve projeler yürüten birliğin, bundan sonra Orta Asya’da ve Kafkaslardaki sınıraşan suların kullanımı konusunda da çalışmalar yürütmesi planlanıyor.

HPA News.


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Leave a comment