SPD HPA  ile Kıbrıs Amerikan Üniversitesi  YSAUM İşbirliği  Gelişiyor!

25 Nisan 2018

HPA News- Su Politikaları Derneği Hidropolitik Akademi Merkezi ile  Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Yakındoğu Stratejik Araştırmalar ve Uygulama Merkezi arasında 2016 yılında imzalanan işbirliği protokolü çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalar  artıyor.

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi dekanı  ve Merkez Müdürü Prof. Dr. Ulvi Keser  Yakındoğu Stratejik Araştırmalar ve Uygulama Merkezi ve SPD Hidropolitik Akademi Merkezi arasındaki işbirliğinin çok verimli sonuçlar ürettiğini belirtti.

3 Mayıs 2018 tarihinde KKTC’de düzenlenecek olan  sempozyumla birlikte son 2 yılda HPA ile 3 etkinlik düzenlemiş olacaklarını belirten Prof.Keser bu ilişkiyi ortak projeler ile de geliştirmek istiyoruz dedi.

Keser; içinde bulunduğumuz coğrafyanın tam anlamıyla bir atölye çalışması olduğunu, sosyal bilimlerin kıymet biçilemeyen laboratuvarlarından birisinin de Akdeniz eksenli olarak Kıbrıs olduğunu belirterek  içinde yaşadığımız çevreyi çok iyi irdelememiz ve yakından takip etmemiz gerektiğini ifade etti.

Doğu Akdeniz’de yaşanmakta olan kaçak göç ve mülteci sorunları, bölgede enerji ve doğal kaynaklarla ilgili olarak ortaya çıkan sorunlar, KKTC Su Temin Projesi, Münhasır Ekonomik Bölge çatışmaları, Kıbrıs adası etrafında hidrokarbon ve petrol başta olmak üzere enerji kaynakları ile bunların çıkartılması, işletilmesi ve değerlendirilmesi faaliyetleri  Doğu Akdeniz ve Kıbrıs’ın kültürel, tarihi ve siyasi sorunları yanında adanın stratejik pozisyonu, önemi ve adanın geleceğine yönelik pek çok konunun içi içe geçmesi nedeniyle öncelikle Kıbrıs ve Akdeniz’in ne olduğunun iyi bilinmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

Bu bağlamda YSAUM ve HPA işbirliği ile  olarak önümüzdeki dönemde  Su, Enerji, Çevre ve Gıda güvenliği ile uluslararası diplomasi, iklim göçleri  konularında   etkinlikler  düzenlemeyi planladıklarını   belirten Prof. Keser Kıbrıs’ta müzakere süreci başta olmak üzere çeşitli başlıkların da bu bilimsel toplantılarda ele alınacağını da kaydetti.

 

SPD Hidropolitik Akademi Merkezi Başkanı Dursun Yıldız ise KAÜ YSAUM ile 2 yıldır çok yararlı çalışmalar yaptıklarını belirterek bunu ortak projeler bazında geliştirmeyi planladıklarını söyledi.

3 Mayıs 2018 tarihinde düzenlenecek olan Sempozyumda  KKTC’nin çok önemli bir konusunun ele alınacağını belirten Yıldız ,Türkiye’den KKTC’ye getirilen suyun en verimli şekilde kullanılması için Türkiye’nin bilgi ve deneyimlerini KKTC’ye aktaracağız dedi.

KKTC’ye Türkiye’den getirilen suyun stratejik ve ekonomik öneminin daha iyi anlaşılması gerektiğini belirten Dursun Yıldız ,  Kıbrıs Amerikan Üniversitesi ile birlikte bu konulara  katkıda bulunmayı sürdüreceğiz açıklamasını yaptı.

HPA News.


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Leave a comment