Prof. Keser: Kıbrıs Doğu Akdeniz’de Bir Uçak Gemisi
27/10/2016

Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof.Dr.Ulvi Keser katıldığı Tv programında KKTC’nin Akdeniz’de Stratejik konumu hakkında açıklamalarda bulundu.

Keser Açıklamalarında ‘’Kıbrıs adasının 1878 yılında İngiltere tarafından kiralanmamış, tam tersine Rusya karşısında Osmanlı İmparatorluğu’nun artık gücünün kalmadığını gören İngiltere tarafından savunma ve stratejik güvenlik hattının Ortadoğu’dan başlayarak Kıbrıs adasının tam ortasından geçen ve Cebelitark’a kadar uzanan hatta çekilmesiyle İngiltere ve müttefiklerinin Avrupa’nın en güneyindeki sınırını teşkil ettiğini, 1878’de olduğu üzere, 1914 ve sonrasında bu hatta hangi güçler varsa bugün de aynı güçler burada bulunduğunu, İngiltere stratejik öneme haiz, intelijans ve kontr-intelijans amaçlı kullanılan üslerinin dışında espiyonaj faaliyetleri için de burada olduğunu Fransa da aynı şekilde Charkes de Gaulle uçak gemisiyle bu bölgede bulunduğunu.

ABD’nin 6. Filosu, NATO’nun Stanavformed deniz gücü, Rus donanması ve son olarak Ukrayna’dan bir uçak gemisi satın alan Çin de Doğu Akdeniz’de bulunmasının değerlendirildiğinde 1967’den bu yana çözülemeyen Kıbrıs uyuşmazlığının ne kadar karmaşık olduğu da ortaya çıkardığını belirtti.

Kıbrıslı Türklerle Rumlar arasında devam eden yoğunlaştırılmış müzakere sürecinde masada iyiniyet eksikliğinin söz konusu olduğunu, bu durumun anlaşma sürecini ve müzakereleri olumsuz etkileyecek hususlar olarak yer aldığını bildirdi.

Arap baharı ile başlayan, ardından Suriye kriziyle tırmaman ve son olarak Musul operasyonuyla doruk noktasına ulaşan gelişmelerin içinde bulunduğumuz coğrafyayı tam anlamıyla kaynayan kazana döndürdüğünü vurgulayan Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Dekanı Prof.Dr.Ulvi Keser; 42 yıldır barış ortamında yaşanılan adada bütün bu olup bitenlerden etkilenmemek için atılacak adımların sağduyu ve serinkanlılıkla atılmasında fayda olduğunu belirtti.

Kaynak:http://haberkibris.com/prof.dr.ulvi-keserden-kibris-aciklamasi-2016-10-27.html


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Leave a comment