Orman ve Su İşleri Bakanlığında “Ortadoğu ve Su Seminerleri”  dizisi başlıyor!

HPA Orman Ve Su İşleri Bakanlığı ,Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Sn  Hanifi Avcı ‘nın teklif ve Bakanlığın tasvipleri doğrultusunda “Ortadoğu’nun Sınıraşan Suları ve Su Politikaları” konulu bir seminer dizisi düzenleniyor.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünde  Daire Başkanlarından Sn Yaşar Çakıroğlu ve Uzman Sn. Sezgin AKSU’nın ve  Çölleşme Akademisinin katkılarıyla düzenlecek olan “Seminer Dizisi” Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 22. Kat Büyük toplantı salonunda gerçekleştirilecek.  İlk Seminer  Sınıraşan Sular Hukuku , Uluslararası Sözleşmeler ve 21. Yüzyılın Güvenlik Paradigması konusunda 7 Ağustos 2017 günü saat 14 00 de  verilecek.

DSİ Eski yöneticilerinden  İnşaat Mühendisi  ve Su Politikaları Uzmanı Dursun YILDIZ tarafından verilecek olan seminerlere Orman ve Su İşleri Bakanlığına bağlı Genel Müdürlüklerin personeli  katılacak.

SEMİNER DİZİSİNDE ;

Sınıraşan Sular Hukuku ve Uluslararası Sözleşmeler,

Yeni Güvenlik Paradigması ve Su-Enerji-Gıda -Çevre Güvenliği  Bağlantısı 

Ortadoğu’nun Su Kaynakları ve Su Anlaşmaları,

Bölgede İklim Değişimi Etkisi  ve Yeni Su Denklemi,

Mevcut ve İleriye Dönük Sorunlar ,

Türkiye’nin Stratejik Su Vizyonu ve Yeni Ortadoğu

konuları  dünyadaki hukuki,siyasi gelişmeler ve iklimsel değişim  açısından ele alınarak incelenip tartışılacaktır.

Ortadoğu’nun Su Kaynakları Ve Su Politikaları Seminerlerini verecek olan Dursun YILDIZ’ın kısa özgeçmişi

aşağıda verilmiştir.

DURSUN YILDIZ

İnşaat Mühendisi ve Su ve Enerji Politikaları Uzmanı ,İTÜ Mezunu,Devlet Su İşlerinde (DSİ) 25 yıl çalıştı. Şube Müdürü ve Daire Bşk Yrd. olarak çeşitli birimlerde yöneticilik yaptı. ABD ve Hollanda’da eğitim aldı.Hacettepe Üniversitesinde Master yaptı. ATAUM  AB Uzmanlık ve Uluslar arası ilişkiler diploma kurslarını tamamladı. Üniversite’lerde ders verdi.Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliğinde yöneticilik yaptı. Türkiye Ziraatçiler Derneği ve TÜSKOOP-BİR’in   başarı ödüllerini  aldı. Çok sayıda ulusal ve uluslararası yayını var.TEMA Bilim Kurulu üyesi ,Su Politikaları Derneği Kurucu Üyesi ve Başkanı Halen su ve enerji alanında faaliyette bulunan  kendi Müşavirlik ve  Mühendislik  Firmasını yönetiyor


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Hidropolitik Uzmanı
İnşaat Mühendisi ve Su Politikaları Uzmanı

1958 yılında Samsun’da doğan Dursun YILDIZ ,İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra DSİ Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladı Bu dönemde Hollanda ve ABD de lisansüstü mesleki teknik eğitim ve uygulama programlarına katıldı. ATAUM’da “AB Temel Eğitimi ve “Uluslararası İlişkiler Uzmanlık “Programlarını izledi. Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde Su Politikaları alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.DSİ’ de Teknik Araştırma ve İçmesuyu Dairesi Başkanlıkların da Şube Müdürlüğü ve Daire Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu dönem içinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi..2007 yılında DSİ’den emekliye ayrıldı

Dursun YILDIZ Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın (UMAG Araştırmacı Gazetecilik Eğitim Programında Su ve Enerji Politikaları alanında 8 yıldır su ve enerji politikaları konusunda konferanslar vermektedir.
TMMOB ve İnşaat Mühendisleri Odasında çeşitli dönemlerde yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlık görevlerinde de bulunan Dursun YILDIZ ‘ın mesleki,teknik,teknopolitik ve hidropolitik alanlarında yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış çok sayıda teknik rapor ,bildiri ve makaleleri ve 12 adet rapor ve kitabı vardır.
Dursun YILDIZ Türkiye Ziraatçiler Derneği tarafından Su Politikaları konusundaki araştırmaları nedeniyle “2008 yılı Başarı Ödülü’ne” layık görülmüştür.
Topraksuenerji çalışma grubu üyesi ve TEMA Bilim Kurulu Üyesi ,Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Danışmanı,Sulama Birliği Derneği danışmanı olan Dursun YILDIZ halen kendi Mühendislik ve Müşavirlik firmasını yürütmektedir.

Leave a comment