KKTC’de Su Politikaları Paneli : Bölgede Su ve Enerji Politik belirleyici olacak

 

25 Mart 2017                                                   

22 Mart 2017 Dünya Su Günü etkinlikleri kapsamında KKTC’de Kıbrıs Amerikan Üniversitesi  Stratejik Araştırmalar Merkezi, Su Politikaları Derneği ve IUSRC tarafından Lefkoşa ‘da 23 Mart 2017 tarihinde   düzenlenen panelde, KKTC’nin su sorunları  ve bölgede su ve enerji kaynakları konusundaki gelişmelerin ortaya koyduğu tablo çeşitli açılardan ele alınarak tartışıldı.

“SU POLİTİKALARI” konulu panelde Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız, Girne Amerikan Üniversitesi  Yöneticiler Kurulu Başkan Vekili Su Kaynakları Mühendisi Olgun Üstün ve Girne Amerikan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr. Aykut TOROS ve Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Siyasal Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ulvi Keser  yer aldı

Panel, Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektör Yardımcısı  Doç Dr. Oya Ertuğruloğlu’nun yaptığı konuşma ile açıldı. Doç. Dr. Oya Ertuğruloğlu konuşmasında, su kaynakları yönetiminin KKTC ve  bölge geleceği için öneminin arttığından söz ederek bu konuda yapılacak olan bilimsel çalışmaların önemine dikkat çekti.

Girne Amerikan Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü Başkanı Prof. Dr Aykut TOROS tarafından yönetilen panelde KKTC’nin mikro ve makro ölçekte  su sorunu ,Kıbrıs’a Türkiye’den su transferinin 1960’la kadar uzanan tarihçesi, KKTC’de su yönetimi, Kıbrıs’ın artan Jeostratejik önemi  ve nedenleri, Ortadoğu’daki gelişmelerin Doğu Akdeniz’e etkisi, Enerji Politik ve Hidro Politiğin Kıbrıs’ın ve bölgenin geleceğine etkileri ele alındı. Türkiye’den boru ile gelen suyun öneminin de ele alındığı panelde bu projenin KKTC’nin geleceği için stratejik ve ekonomik açılardan daha büyük bir etki alanına sahip olması gerektiği ileri sürüldü .

İklim değişiminin bölgede su kaynakları üzerine etkisi ve sonuçlarının da tartışıldığı panelin sonunda izleyicilerin soruları ve katkılarıyla konu daha geniş bir şekilde ele alınmış oldu.

Panelin sonunda Kıbrıs Amerikan Üniversitesi Rektör Yardımcısı  Doç. Dr. Oya Ertuğruloğlu bir kapanış konuşması yaptı. Konuşmasında panelde ele alınan konuların önemine değinen Ertuğruloğlu tüm katılımcılara ve dinleyicilere katkılarından dolayı teşekkür etti.Daha sonra Doç Dr. Oya Ertuğruloğlu tarafından katılımcılara  teşekkür  plaketleri sunuldu.

HPA


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Leave a comment