Kentlerdeki Su Yönetimi ve “Yol Güvenliği” İlişkisi Arttı

 

Dursun YILDIZ

İnş. Müh.

DSİ Eski Yöneticisi

TEMA Bilim Kurulu Üyesi

SPD Hidropolitik Akademi Mrk. Başkanı .

dursunyildiz001@gmail.com

ÖZET

Kentlerdeki su yönetimi, içme kullanma suyu hizmetleri vermek,kent tarımının su ihtiyacını karşılamak ,küçük orta ölçekli sanayinin su ihtiyacını sağlamak gibi su,gıda ve çevre güvenliği konularında sorumluluk taşırken bu sorumluluklarının arasına uzun zamandır  bir de kentlerde “Yol Güvenliği”nin sağlanması kavramı eklenmiştir.

Dünya nüfusunun yarısından fazlasına yakın gelecekte ev sahipliği yapacak olan kentler, bazılarına göre iklim değişikliği ile mücadelede geleceğimizi belirleyecek ana faktör olacak. Aşırı iklim olaylarını daha fazla yaşayacağımızı hepimiz biliyoruz. Bu nedenle akıllı, esnek ve döngüsel kent kavramlarının daha çok  tartışılması kentlerdeki yol güvenliğimizin de sağlanmasına büyük fayda sağlayacaktır.

SPD Hidropolitik Akademi’nin Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik Bölümü ile birlikte hidrolojik verileri kullanarak yaptığı bir çalışma, ülkemizde mevsim geçişlerinde kaymalar olduğunu ortaya koymuştu. (Bkz Detecting seasonal cycle shift on streamflow over Turkey by using multivariate statistical methods. Theoretical and Applied Climatology.Springler  2017). Bugünlerde bu kaymaların yanısıra  kısa süreli şiddetli yağışların etkili olması  yurdumuzun  kentlerinde “yol güvenliğini” riske atan sonuçlar ortaya çıkartmaktadır.

Kentlere hızlı göç, plansız kentleşme, yetersiz altyapı, iklim değişiklikleri  su ve güvenlik ilişkisine” kentlerde yol güvenliği” kavramını da eklemiştir. Kent dışındaki yollarda olduğu gibi  kentlerimizdeki yol güvenliği de su yönetimi ile doğrudan  ilişkili bir duruma gelmiştir.

Anahtar Kelimeler: Sel ve Taşkınlar, Mühendislik Hidrolojisi,

Makalenin tümünü okumak için lütfen tıklayınız

Kentlerde Su Yönetimi ve Yol Güvenliği ilişkisi


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Hidropolitik Uzmanı
İnşaat Mühendisi ve Su Politikaları Uzmanı

1958 yılında Samsun’da doğan Dursun YILDIZ ,İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra DSİ Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladı Bu dönemde Hollanda ve ABD de lisansüstü mesleki teknik eğitim ve uygulama programlarına katıldı. ATAUM’da “AB Temel Eğitimi ve “Uluslararası İlişkiler Uzmanlık “Programlarını izledi. Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde Su Politikaları alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.DSİ’ de Teknik Araştırma ve İçmesuyu Dairesi Başkanlıkların da Şube Müdürlüğü ve Daire Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu dönem içinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi..2007 yılında DSİ’den emekliye ayrıldı

Dursun YILDIZ Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın (UMAG Araştırmacı Gazetecilik Eğitim Programında Su ve Enerji Politikaları alanında 8 yıldır su ve enerji politikaları konusunda konferanslar vermektedir.
TMMOB ve İnşaat Mühendisleri Odasında çeşitli dönemlerde yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlık görevlerinde de bulunan Dursun YILDIZ ‘ın mesleki,teknik,teknopolitik ve hidropolitik alanlarında yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış çok sayıda teknik rapor ,bildiri ve makaleleri ve 12 adet rapor ve kitabı vardır.
Dursun YILDIZ Türkiye Ziraatçiler Derneği tarafından Su Politikaları konusundaki araştırmaları nedeniyle “2008 yılı Başarı Ödülü’ne” layık görülmüştür.
Topraksuenerji çalışma grubu üyesi ve TEMA Bilim Kurulu Üyesi ,Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Danışmanı,Sulama Birliği Derneği danışmanı olan Dursun YILDIZ halen kendi Mühendislik ve Müşavirlik firmasını yürütmektedir.

Leave a comment