İstanbul’un İlave  Suyu Düzce’den, Ankara’nın Suyu Bolu’dan İzmir’in Suyu Manisa’dan Geliyor

 

Dursun Yıldız

SPD Başkan

Üç büyük ilimizin içme ve kullanma suyu ihtiyaçları  nüfus artışına bağlı olarak artan talep nedeniyle çevre illerdeki havzalardan karşılanmaya başlandı

İstanbul’un su ihtiyacının önemli bir bölümünü karşılayacak olan Melen Projesi Sakarya il sınırları içinde yer alıyor.

Bu yıl tamamlanarak 32 km lik bir tünelle Ankara’nın ilave  su ihtiyacını karşılayacak olan Gerede  Sistemi Projesi, Bolu’nun Melen ilçesi sınırları içinde yer alan Işıklı Regülatörü ile bu havzanın suyunu Ankara’ya iletecek.

İzmir kentinin su ihtiyacının yaklaşık %40’ı Manisa il sınırları içindeki yeraltısularından karşılanıyor. 2019 yılından itibaren Manisa sınırları içinde bulunan Gördes Barajından da İzmir’e su aktarılacak.

Böylece üç büyük ilimizden Ankara ve İstanbul artan su ihtiyaçlarını Batı Karadeniz Havzasındaki kaynaklardan havzalararası su transferi yaparak karşılarken İzmir ilimizin su ihtiyacının yaklaşık yarısı da komşu il olan Manisa sınırları içindeki yüzey ve yeraltısuyu kaynaklarından karşılanmaktadır.

Bu illerimize ilave su temini ancak havzalararası su transferi ile gerçekleşmektedir.Uzun zamandır TBMM’de bekleyen yeni Su Yasası tasarısında öncelikle suyun kendi havzasında bütünleşik bir planlamayla ve en verimli şekilde kullanılmasına vurgu yapılmaktadır. Yasa tasarısında ayrıca havzalararası su transferinin  ise çok gerektiği durumlarda Bakanlar Kurulu Kararı ile gerçekleşeceği  yer almaktadır.

Ülkemizdeki kente göç,plansız kentleşme ve nüfus artışı baskısı altında olan  olan su kaynaklarımızın özellikle büyük kentlerimizde daha verimli kullanılmasının önemi artmaktadır. Bunun için öncelikle kentlerin su şebekelerindeki kayıpların makul seviyelere çekilmesi ve “gri su”,arıtılmış atık su kullanımın yaygınlaştırılması konusunda hızlı  adımların atılması gerekmektedir.

İleri teknolojinin sunduğu olanaklar kullanılarak suyun daha verimli kullanıldığı ve olası bir su sıkıntısına dayanıklı akıllı kentlerin planlamaları da şimdiden başlatılmalıdır.


  • gplus
  • pinterest

Author

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Civil Engineer-Expert on Hydropolitics

He was born in Samsun in 1958. He was graduated from İstanbul Technical University Civil Engineering Faculty in 1981. After completing his military service in 1983 he began to work in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. While working here he participated graduate professional education and investigation programs in Holland and USA Bureu of Reclamation and US Army Corps of Engineers.

In 1998 he participated first “EU Master Education” program and later “International Affairs Proficiency” program in Ankara University European Union Research and Application Center. In 2000 he completed his MS thesis in the topic of water politics in Hacettepe University Hydropolitics and Strategy Research Center.
He worked for five years as the section head and for following 10 years as department deputy Director in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. During this period he published more than 100 technical and scientific reports and papers. Then he worked as the department Deputy Director in State Hydraulic Works Domestic Water Supply Department and worked at the Planning and Investigation Department of the same institution and retired in 2007.

Dursun YILDIZ while working in State Hydraulic Works he lectured in the topics of water works in Gazi University Engineering and Architectural Faculty, Civil Engineering Department and water resources and hydropolitics in Hacettepe University, Hydropolitics and Strategy Research Center.

Dursun YILDIZ worked also as a executive committee member , Vice President in Chamber of Civil Engineers and Vice President of Union of Chambers of Turkish Engineers and Architects .

Dursun YILDIZ, experienced in water,hydro energy management and consultancy for 25 years, wrote ten books and besides published several papers and technical reports in the topics of water engineering and hydroenergy in national and international periodicals.
He has awarded Successful Water Resarcher Prize of Year of 2008 by Agriculturers Associations of Türkiye .

He is a member of Scientific Commitee of Turkish Foundation for Combating Soil Erosion (TEMA).

He is a member of Water-Soil-Energy Working Group that has followed development of water,soil and energy sectors since 2009. He is head of Ada Hydro-Energy , Strategy & Engineering Consultancy Co. Since 2007

Leave a comment