How much will the renewables help for decarbonised future ?


Dursun Yıldız
Civil Engineer
Hydropolitics Association of Turkey
Güfte Sokak No: 8/9 TR 06680 Kavaklıdere Çankaya, Ankara, Turkey
E mail: dyildiz@hidropolitikakademi.org
SUMMARY
Decarbonization is an ultimate goal .Renewables is one of the important tool to reach this goal. We should surely follow a decarbonization strategy including improvements of renewables.But it seems that improvement of renewables may not be enough to avoid climate change effects.If so what to do ,First of all we must be aware of real energy consumption situation we are in .During the COP 23, we have heard a lot of discussion about tranzition to zero carbon future that is necessery to avoid negative climate change effects.It has also been a common approach that in order to have a chance at avoiding the potentially devaststing effects of climate change ,humanity must transform its energy production to nearly carbon- free by 2050.Experts agreed that we must be away from using burning fuels to reach zero carbon World.In this article, the main aim to discuss possibility of zero or very low carbon future considering current energy sources. We also consider the difference between renewables support policy and transition to low carbon economy.Therefore it is also worth to consider decarbonizing not only electricity,but also heat, and transportation fuels possibility .
We wrote this article not for pro or against any kind of energy sources. We aimed to put a realistic approach what to do being aware of current energy consumption situation and greenhouse emmision reduction goals.
Keywords : Decarbonization,Renewables,Low Carbon Industry. Low Carbon Economy.

to read full article please click on

renewables and decarbonisation


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Hidropolitik Uzmanı
İnşaat Mühendisi ve Su Politikaları Uzmanı

1958 yılında Samsun’da doğan Dursun YILDIZ ,İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra DSİ Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladı Bu dönemde Hollanda ve ABD de lisansüstü mesleki teknik eğitim ve uygulama programlarına katıldı. ATAUM’da “AB Temel Eğitimi ve “Uluslararası İlişkiler Uzmanlık “Programlarını izledi. Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde Su Politikaları alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.DSİ’ de Teknik Araştırma ve İçmesuyu Dairesi Başkanlıkların da Şube Müdürlüğü ve Daire Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu dönem içinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi..2007 yılında DSİ’den emekliye ayrıldı

Dursun YILDIZ Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın (UMAG Araştırmacı Gazetecilik Eğitim Programında Su ve Enerji Politikaları alanında 8 yıldır su ve enerji politikaları konusunda konferanslar vermektedir.
TMMOB ve İnşaat Mühendisleri Odasında çeşitli dönemlerde yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlık görevlerinde de bulunan Dursun YILDIZ ‘ın mesleki,teknik,teknopolitik ve hidropolitik alanlarında yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış çok sayıda teknik rapor ,bildiri ve makaleleri ve 12 adet rapor ve kitabı vardır.
Dursun YILDIZ Türkiye Ziraatçiler Derneği tarafından Su Politikaları konusundaki araştırmaları nedeniyle “2008 yılı Başarı Ödülü’ne” layık görülmüştür.
Topraksuenerji çalışma grubu üyesi ve TEMA Bilim Kurulu Üyesi ,Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Danışmanı,Sulama Birliği Derneği danışmanı olan Dursun YILDIZ halen kendi Mühendislik ve Müşavirlik firmasını yürütmektedir.

Leave a comment