Hidropolitik Akademi’de  İklim Değişimi Konulu  İnteraktif Yuvarlak Masa Toplantısı   Düzenlendi

 

 

Prof. Ercan: Kritik  eşik aşılırsa krizler sarmal çevrimlerle büyük çöküşü yaratabilir

SPD Hidropolitik Akademi’nin kuruluşundan bu yana geleneksel olarak düzenlediği İnteraktif Yuvarlak masa toplantılarından sonuncusu 20 Nisan 2019 tarihinde SPD Hidropolitik Akademi Merkezinde gerçekleşti.

Nükleer Fizikçi Prof. Dr. D. Ali Ercan tarafından verilen konferansa çeşitli meslek gruplarından katılarak aktif katkı koydular .

Yuvarlak Masa konferansının başında bir konuşma yapan SPD  Hidropolitik Akademi Başkanı Dursun Yıldız Yuvarlak Masa konferanslarının amacının bilimsel bilgiye dayalı analizlerin artmasına  ve disiplinler arası bilgi üretimine katkıda bulunmak olarak açıkladı. Toplantının interaktif bir toplantı olacağını belirten Yıldız yuvarlak masa etrafındaki izleyicilerin toplantının sadece dinleyicisi değil aktif birer katılımcısı olmasını talep ettiklerini belirtti.

SPD Hidropolitik Akademi olarak Bilgiye Dayalı Analiz’in referans düzeyinin yeniden oluşmasına katkıda bulunduklarını ifade eden Yıldız çalışmalarımızdan  tüm kişi ,kurum ve kuruluşlarının yararlanarak bu amacımıza katkıda bulunmalarını bekliyoruz dedi.

Toplantının başında İsveçli  Çevreci aktivist Greta Thunberg’in  COP 24’de yaptığı konuşma izlendi ve Prof.Dr. D. Ali Ercan konferansına başladı

Konuşmasına iklim konusunda Kozmik iklim’den Kültürel iklim’e kadar birçok tanımın olduğunu belirterek başlayan Prof. Ercan Sürdürülebilir Kalkınma yerine sürdürülebilir yaşam tarzının peşinden koşmalıyız dedi.

Venüs gezegeninde de doğal  sera gazı etkisi  ile büyük değişimler yaşandığını belirten Prof.Ercan bu durum Dünyamız için çok önemli bir örnektir diyerek  1950 den bu yana dünyamızda CO2 salımında hızlı bir atış olduğunu gösterdi. Kritik  eşik aşılırsa krizler Venüs’teki gibi sarmal çevrimlerle dünyada büyük çöküşü yaratabilir açıklamasını yaptı.

Sunumunda, dünyadaki  nüfus artışı ve enerjide fosil yakıtlara olan bağımlılıktaki artıştan da söz eden Ercan BM’nin iklim senaryolarının en ılımlısının bile oldukça sorunlu bir gelecek fotoğrafı ortaya koyduğunu ileri sürdü.

Konuşmasında dünyanın ortalama sıcaklığında son dönemde hızlanan artışından da söz eden Ercan son 40 000 yılda yıllık ortalama sıcaklık artışı  0,001 OC iken bu artış son 40 yılda yıllık ortalama 0,020 oC olarak gerçekleşmiştir dedi.

Ercan ,son 7000 yıl boyunca deniz seviyesindeki artışın  yılda 0,5 mm olarak gerçekleşmesiyle  insanlık tarihinin gelişme fırsatı bulduğunu ,daha önce deniz suyunda çok daha hızlı yükselmeler yaşandığını ifade etti. Buzullardaki erimenin çok hızlandığını,Antartika kıtasındaki mevcut  durumun korunmasının ve  doğal dengenin dünya için çok önemli olduğunu, belirten Ercan son 18 yılda kutuplarda 26 000 giga ton buzul eridi dedi.

Deniz suyu seviyesindeki yıllık ortalama artış 1880 yılında 1 mm iken 2000’ li yılların başında 3 mm /yıl’a çıkmıştır diyen Ercan bu trendin sürmesi sonucu deniz seviyesindeki yükselme  2100 yılında 1,8 m ye ulaşacağını belirtti. Bu durumda  denizlere 40 km mesafedeki sahil bandında yaşayan dünya nüfusunun %45’i olumsuz etkilenecektir diyerek  deniz seviyesinin yükselmesiyle sulara altında kalacak olan ülkelerden örnekler verdi.

Prof Ercan konuşmasında 2050 yılında %90 olasılıkla gerçekleşme durumu olan senaryoyu da aşağıdaki gibi açıkladı :

Ercan bu durumda ekonomik kriz,kıtlık, kuraklık,sel baskınları ,radikalizm,fanatizm,şehir devletleri, kitlesel göçler ,salgın hastalıklar,kitlesel ölümler ve küresel kargaşa  oluşumunun beklendiğini belirtti.

Konuşmasının sonunda Dünya Nüfusunun mevcut  doğurganlık oranı ile 2100 yılında 16 milyara ulaşacağını belirten Ercan  büyük çöküş ile bu nüfusun  2100 yılında 2-3 milyar arasına düşebileceğinden söz etti. Prof Ercan 21. Yüzyılı esenlikle atlatabilmek için aşağıdaki önerileri sıraladı

Konuşmasının ikinci bölümünde güncel bir konu olan karadeliğin fotoğraflanması ile ilgili bilgiler de veren Prof.Dr D.Ali Ercan bunun yüzyılın olayı olarak kabul edilmesinin abartı olmadığını belirtti.

Kozmik evrende tek değiliz ama yalnızız.

Kozmik evren, galaksiler ve kara deliklerin oluşumu ile ilgili çok detaylı açıklamalar yapan Prof. Dr D. Ali Ercan Kozmik evrende tek değiliz ama yalnızız. Kozmik evrende başka canlı hayatlar olabilir ancak  bizim onlarla   karşılaşabilme olasılığımız çok çok  düşük diyen Ercan  katılımcılardan gelen birçok soruyu da yanıtladı

2 saat olarak planlanan ancak soru cevap ve yorumlarla  yaklaşık 3 saat süren SPD Hidropolitik Akademi İnteraktif Yuvarlak Masa Toplantısı’nın sonunda SPD Başkanı Dursun Yıldız başta Prof. Dr. D.Ali Ercan olmak üzere tüm katılımcılara teşekkür etti.   Hidropolitik Akademi Üyesi Prof. Dr Semra Uluatam’ın  Prof. Dr. D. Ali Ercan’a teşekkür plaketini sunması ile toplantı sona erdi.

HPA News

 

Prof.Dr. D. Ali Ercan Kimdir ?

  • 1970 de yüzbaşı rütbesinde kendi isteğiyle silahlı kuvvetlerden ayrılarak, Almanya’ya gitti.
  • Köln Üniversitesinde fizik eğitimi yaptı. Jülich Nükleer Araştırma Merkezinde nükleer fizik dalında doktora yaptı.
  • Türkiye Atom Enerjisi Kurumunda 10 yıl süreyle çalıştı.
  • 1999 yılında Milli Savunma Bakanlığı Teknik Danışmanlık görevlerinde bulundu.
  • 2000 yılında Savunma Sanayi Müsteşarı oldu. 2004 yılında emekliliğe ayrıldıktan sonra 2006 yılında Atatürkçü Düşünce Derneği Genel Yönetim Kurulu Üyeliğine seçildi. Genel Başkan yardımcılığında bulundu. Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Bilim Kurulu Başkanlığı yaptı

 


  • gplus
  • pinterest

Author

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Civil Engineer-Expert on Hydropolitics

He was born in Samsun in 1958. He was graduated from İstanbul Technical University Civil Engineering Faculty in 1981. After completing his military service in 1983 he began to work in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. While working here he participated graduate professional education and investigation programs in Holland and USA Bureu of Reclamation and US Army Corps of Engineers.

In 1998 he participated first “EU Master Education” program and later “International Affairs Proficiency” program in Ankara University European Union Research and Application Center. In 2000 he completed his MS thesis in the topic of water politics in Hacettepe University Hydropolitics and Strategy Research Center.
He worked for five years as the section head and for following 10 years as department deputy Director in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. During this period he published more than 100 technical and scientific reports and papers. Then he worked as the department Deputy Director in State Hydraulic Works Domestic Water Supply Department and worked at the Planning and Investigation Department of the same institution and retired in 2007.

Dursun YILDIZ while working in State Hydraulic Works he lectured in the topics of water works in Gazi University Engineering and Architectural Faculty, Civil Engineering Department and water resources and hydropolitics in Hacettepe University, Hydropolitics and Strategy Research Center.

Dursun YILDIZ worked also as a executive committee member , Vice President in Chamber of Civil Engineers and Vice President of Union of Chambers of Turkish Engineers and Architects .

Dursun YILDIZ, experienced in water,hydro energy management and consultancy for 25 years, wrote ten books and besides published several papers and technical reports in the topics of water engineering and hydroenergy in national and international periodicals.
He has awarded Successful Water Resarcher Prize of Year of 2008 by Agriculturers Associations of Türkiye .

He is a member of Scientific Commitee of Turkish Foundation for Combating Soil Erosion (TEMA).

He is a member of Water-Soil-Energy Working Group that has followed development of water,soil and energy sectors since 2009. He is head of Ada Hydro-Energy , Strategy & Engineering Consultancy Co. Since 2007

Leave a comment