Hidropolitik Akademi BONN’da BM İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ TARAFLAR KONFERANSI (COP 23)na Katılıyor

4.11.2017

BM İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 23. Taraflar Konferansı BMİDÇS (Conference of the Parties COP 23) 6-17 Kasım 2017’de Fiji başkanlığı adına  Almanya’nın Bonn kentinde yapılacaktır.

Geçen sene  Fas’ın eski başkenti Marakeş’te  Kasım 2016’da yapılan  COP22 konferansında 195 ülkeden temsiler katılmıştı.. Söz konusu ülke temsilcileri Paris İklim Anlaşması’nın yürürlüğe girmesinden sonra anlaşmanın pratik olarak hayata nasıl geçirileceği üzerinde çalışmalar yapmıştı.

Paris İklim Anlaşması, Nisan 2016’da 175 ülkenin katılımıyla bir seferde imzalanan tarihteki en yüksek katılımlı uluslararası antlaşma oldu ve 4 Kasım 2016 tarihi itibariyle yürürlüğe girdi.

Paris Anlaşması’nın kabulünden 1 yıl geçmeden yürürlüğe giren ilk küresel anlaşma olup geçen yıl Marakeş’te düzenlenen BMİDÇS 22. Taraflar Konferansı, Paris Anlaşması’nın yürürlüğe girmesi sonrasında gerçekleştirilen ilk taraflar konferansı olmuştur.

Bu sene Bonn’da yapılacak olan İklim Değişikliği Konferansı kapsamında 9-10 Kasım 2017 tarihlerinde Su ve İklim konulu etkinlikler de düzenlenecek.

Hidropolitik Akademi COP 23’e Katılıyor 

SPD Hidropolitik Akademi Merkezi’nin  COP 23 konferansına katılmak için 2 Kasım 2017de yaptığı başvuruya BM iklim Değişimi Sekreterliği (UNCCS) tarafından olumlu cevap verildi.BM ‘nin İklim Değişimi Konferansına katılmak için Akredite edilen SPD Hidropolitik Akademi’den Başkan Dursun Yıldız ve Yönetim Kurulu üyesi Ertğrul Keskin konferansı izlemek için Bonn’a gidecekler.

UNEP’den Uyarı Geldi

BM COP 23 konferansının başlamasına birkaç gün kala  Birleşmiş Milletler Çevre Programı (UNEP) yayınladığı Emisyon Raporu’nda hükümetlere ve devlet dışı aktörlere Paris Anlaşması’nda belirlenen hedeflere ulaşabilmek için acil eylem çağrısı yaptı.Raporda Arjantin, Suudi Arabistan ve Türkiye, “2020 için emisyon hedefi koymamış G20 ülkeleri” olarak gösterildi.

UNEP’in sekizinci Emisyon Raporu 6-17 Kasım tarihlerinde Almanya’nın Bonn kentinde gerçekleşecek Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı öncesinde yayınlandı.Paris anlaşması kapsamının  iklim değişikliğinin olumsuz etkilerinden kaçınmak için gereksinim duyulanların sadece üçte biri olduğu vurgulanan raporda, bazı sektörlerde yapılacak yatırımların emisyonları azaltmak konusunda daha fazla etkili olabileceği aktarıldı.

HPA News


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Leave a comment