Gerede Tüneli’nde Işık Göründü…

 

26.01.2017
Ankara’nın 2050 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacını garantiye alacak projede yüzde 86 fiziki gerçekleşme sağlandı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından inşa edilen ve Ankara’nın 2050 yılına kadar içmesuyu ihtiyacını garanti altına alacak olan Gerede Tüneli’nde ışık göründü. Projede yüzde 86 fiziki gerçekleşme sağlandı.

Bolu’nun Gerede ilçesinin kuzeydoğusundan başlayan, Ankara İçmesuyu 2.Merhale Projesi Gerede Sistemi, Gerede Havzası’ndan yıllık 226 milyon m3 suyu, Çamlıdere Baraj Gölüne aktaracak şekilde inşa ediliyor.

Ülkemizin En Uzun İçmesuyu Tüneli

Gerede-Ulusu Deresi üzerinde tamamlanan Işıklı Regülatörü vasıtasıyla çevrilecek olan 226 milyon m3su ise ülkemizin en uzun içmesuyu tüneli olan 31,6 km uzunluğundaki ve 4,5 metre çapındaki Gerede Tüneli ile aktarılacak.

Toplam uzunluğu 31 bin 592 metre olan tünel 3 farklı noktadan köstebek diye tabir edilen tünel delme makineleri ile deliniyor. 24 bin 250 metrelik kısmının tamamlandığı tünel ile Ankara’nın 2050 yılına kadar olan içmesuyu ihtiyacı karşılanacak.

Başkente Menba Kalitesinde İçmesuyu

81 il için içmesuyu eylem planları hazırlandı. Ankara için de menba kalitesinde içme suyu sağlamak için ‘Ankara İçme Suyu 2. Merhale Gerede Sistemi Projesi’ni uygulamaya koyduk. Şu an itibariyle fiziki gerçekleşmesi yüzde 86 seviyesinde olan bu proje ile yıllık 226 milyon metreküp su, Çamlıdere Barajı’na cazibeli olarak aktarılacak. Bu proje Ankara’yı çok rahatlatacak, son derece önemli bir projedir.

Enerji Maliyetlerine Son

Ankara büyüdükçe su ihtiyacı da artıyor. Ankara’nın içmesuyu problemi ile alakalı olarak geçmişte projeler yapılmış ancak elektrik enerjisi tüketimi sebebi ile vazgeçilmişti. Şimdi ise enerji maliyetini ortadan kaldırmak için Gerede Tüneli’nin açılmasına karar verildi. Gerede’den Çamlıdere Barajı’na gelecek olan su tamamen cazibeli olarak oraya ulaşacak ve enerji maliyeti ortadan kalkacak.

Ülkemizin en uzun içmesuyu tüneli olan Gerede Tüneli ile Ankara’nın 2050 yılında öngörülen yaklaşık 9 milyon nüfusunun su ihtiyacı karşılanacak.

Kaynak:http://dsi.gov.tr/haberler/2017/01/26/gerede-t%C3%BCneli-nde-i%C5%9F%C4%B1k-g%C3%B6r%C3%BCnd%C3%BC-


  • gplus
  • pinterest

Author

Dursun Yıldız

DURSUN YILDIZ
Civil Engineer
Hydro Politics Expert

He was born in Samsun in 1958. He was graduated from İstanbul Technical University Civil Engineering Faculty in 1981. After completing his military service in 1983 he began to work in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. While working here he participated graduate professional education and investigation programs in Holland and USA Bureu of Reclamation and US Army Corps of Engineers.

In 1998 he participated first “EU Master Education” program and later “International Affairs Proficiency” program in Ankara University European Union Research and Application Center. In 2000 he completed his MS thesis in the topic of water politics in Hacettepe University Hydropolitics and Strategy Research Center. He worked for five years as the section head and for following 10 years as department deputy head in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. During this period he published more than 100 technical and scientific reports and papers. Then he worked as the department deputy head in State Hydraulic Works Domestic Water Supply Department and worked at the Planning and Investigation Department of the same institution and retired in 2007.

Dursun YILDIZ while working in State Hydraulic Works he lectured in the topics of water works in Gazi University Engineering and Architectural Faculty, Civil Engineering Department and water resources and hydropolitics in Hacettepe University, Hydropolitics and Strategy Research Center.

Dursun YILDIZ worked also as a executive committee member , Vice President in Turkish Chamber of Civil Engineers and Vice President of the Union of Chambers of Turkish Engineers and Architects . He worked in execution committee of “Water Politics Congress” held by the Civil Engineers Chamber in several times.

Dursun YILDIZ, experienced in water management, water development ,hydraulic research and consultancy for 30 years, wrote 15 books (Water Report,Water Problems in the Mediterranean Basin and Turkey,Strategical İmportance and Water Related İssues in Eastern Meditterranean Water Security 2050, etc.) and besides published several papers and technical reports in the topics of water engineering,water development,hydraulic research and hydro-politics in national and international periodicals.
He has awarded Successful Water Resarcher Prize of Year of 2008 by Agriculturers Associations of Türkiye .He was also awarded continuously success on water research prize of 2016 by Central Union of Irrigation Cooperatives of Turkey.

He is a member of Scientific Committee of Turkish Foundation for Combating Soil Erosion (TEMA). He is now the director of an NGO called Hydropolitics Association, and runs a company, Ada Hydro-Energy, Strategy & Engineering Consultancy Co.
He is head of Ada Hydro-Energy , Strategy & Engineering Consultancy Co. Since 2007.He is president of Hydropolitics Association.

Leave a comment