Gambiya Cumhuriyeti Büyükelçisine  Su Politikaları Derneğinde Konferans Verildi

 

Su Politikaları Derneği tarafından 8 Mart 2017 tarihinde SPD  merkezinde düzenlenen “ Water Diplomacy in the 21st Century and New Middle East “ konulu konferansa Gambiya Cumhuriyeti Büyükelçisi Ekselans Bay Momodu  Badjie ve Büyükelçilik çalışanı Dr. Ebrima S.Njie de katıldı.

Su Politikaları Derneği Başkanı Dursun Yıldız tarafından İngilizce olarak verilen konferansa Gambiya Büyükelçisinin  yanısıra çok kısıtlı sayıda ilgili davet edildi.

Konferans’tan önce katılımcılara Su Politikaları Derneğinin organizasyon yapısı,amacı ve faaliyetleri konusunda kısa bir sunum yapıldı.

Konferansta Dursun Yıldız 20.Yüzyıldaki Hidropolitik Gelişmeler ve 21. Yüzyılda Su Diplomasisinin yeni paradigma ihtiyacı,değişen güvenlik politikaları üzerinde durdu. Daha sonra Suriye ve Irak’ta  6 yıldır süren iç savaşta kurak geçen yılların etkisi, kuraklık ,güvenlik ve iklim değişimi göçleri,yeniden şekillendirilen Ortadoğu’nun Yeni Su Denklemi ve Yeni Su Diplomasisi konusunda açıklamalar yapan Yıldız’ın konferansı 40 dakika  sürdü

Konferans sonrasında Gambiya Heyeti ile , Gambiya’nın Su Yönetimi ve Sınıraşan Gambiya Nehri Havzasındaki mevcut durum ve bu havzadaki komşu ülkelerde  yapılmaya çalışılan Hidroenerji Projelerinin Gambiya ya etkileri   ele alındı. Gambiya Heyeti bu sorunlar konusunda açıklamalar yaptı.

Bu  açıklamalar sonrasında  Dernek Başkanı Dursun Yıldız Su Politikaları Derneği’nin uzmanlık alanlarında  Gambiya Cumhuriyeti’nin su ve gıda güvenliği sorunlarının çözümüne katkıda bulunabileceklerini belirtti.Büyükelçi Momodu konfereans’ın kendisi için  çok faydalı olduğunu ve  bu açıklamadan da  çok memnun olduğunu belirterek teşekkür etti.

Gambiya’nın  Su ve Gıda Güvenliğine  katkıda bulunmak amacıyla   bir program yapılması için tekrar biraraya gelinmesi kararlaştırıldı.

Konferans’ın sonunda Dursun Yıldız tarafından Sn Büyükelçi Momodu’ya günün anısına  bir plaket sundu.

HPA Haber


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Leave a comment