Dünyada ve Türkiye’de HES’lerde ve Su İletim Sistemlerindeki  Zebra Midye Sorunu

Dursun YILDIZ                           Dünyada ve Türkiye’de HES’lerde ve Su İletim Sistemlerindeki

 Zebra Midye Sorunu

 

 

Seyit AKSU[1]                                                      Dursun YILDIZ[2]

SPD Hidropolitik Akademi Mrk.      SPD Hidropolitik Akademi Mrk. Ada Müh. Müş.Ltd.Şti.

Güfte Sok.8/9 06680 Kavaklıdere/Ankara-Türkiye      Güfte Sok.8/9 06680 Kavaklıdere/Ankara-Türkiye

aksusey@gmail.com                                            dursunyildiz001@gmail.com

 

ÖZET                         

Zebra midye, tatlısu ekosistemlerinde yaşayan en önemli tutunucu-kirletici canlılardan biridir. Bu iki kapakçıklı yumuşakçalar tutundukları yüzeylerde oluşturdukları biyokütle ile su akışını aksatma ya da tamamen engelleme, korozyona yol açma, su filtre ya da eleklerini tıkama, kapalı sulama sistemlerinde tıkanmalara neden olma, sucul ekosistemde doğal olarak bulunan diğer canlıların yaşamını kısıtlama gibi bir çok önemli soruna neden olarak hem teknik ve ekonomik hem de ekolojik anlamda zararlı olabilmektedir. 19 Yüzyılın başlarında Avrupa’da tespit edilen daha sonra ABD’ye yayılan Zebra Midye (Dreissena polymorpha) nin Türkiye’deki kayıtları 1897 yılına kadar uzanmaktadır.

Türkiye’de de  yayılma eğilimi tespit edilmiş olan zebra midyeler daha çok durgun sular ve kapalı sistemlerde yaşayabilmektedir. Son olarak DSİ tarafından  2005 yılında yapılan  kapsamlı Zebra Midye tesbit çalışmalarından sonra (DSİ 2005)  işletmeye alınan 1500 civarında su yapısı[3] ile kapalı sisteme dönüştürülen birçok sulama projesi Zebra Midyelerin yaşama alanlarını arttırmıştır. Bu da bu sistemlerde Zebra Midye problemlerini de beraberinde getirebilir.Bu nedenle  bu konudaki  farkındalığın arttırılarak enerji ve su iletimi sistemlerinin Zebra Midyenin olumsuz etkilerinden korunması gereklidir. Bu makalede bu konuda daha önce yapılan çalışmaların  ve alınan önlemlerin yanısıra  yapılması gerekli olan çalışmalara da  yer verilmiştir.

Anahtar Kelimeler: Zebra Midye ,Atatürk Barajı, Dreissena Polymorpha,

ZEBRA MİDYE MAKALESİNİN TÜMÜ İÇİN LÜTFEN  TIKLAYINIZ

Zebra Midyeler Su Temini ve HES’lerin üretimini olumsuz etkiliyor !

 

 

 

——————————————————————————-

[1] İnş Müh . Eski DSİ İşletme Bakım Dairesi Bşk Yrd.

[2] İnş Müh. Eski DSİ Teknik Araştırma Dairesi Bşk Yrd.

[3] DSİ faaliyet raporuna göre (DSİ 2016)  son 12 yılda Türkiye’de ilave olarak  530 adet ilave nehir ve kanal santrali  629 baraj ve gölet , 384 sulama tesisi, 98 adet içmesuyu temini tesisi gerçekleştirilmiştir.

 

 


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Hidropolitik Uzmanı
İnşaat Mühendisi ve Su Politikaları Uzmanı

1958 yılında Samsun’da doğan Dursun YILDIZ ,İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra DSİ Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladı Bu dönemde Hollanda ve ABD de lisansüstü mesleki teknik eğitim ve uygulama programlarına katıldı. ATAUM’da “AB Temel Eğitimi ve “Uluslararası İlişkiler Uzmanlık “Programlarını izledi. Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde Su Politikaları alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.DSİ’ de Teknik Araştırma ve İçmesuyu Dairesi Başkanlıkların da Şube Müdürlüğü ve Daire Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu dönem içinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi..2007 yılında DSİ’den emekliye ayrıldı

Dursun YILDIZ Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın (UMAG Araştırmacı Gazetecilik Eğitim Programında Su ve Enerji Politikaları alanında 8 yıldır su ve enerji politikaları konusunda konferanslar vermektedir.
TMMOB ve İnşaat Mühendisleri Odasında çeşitli dönemlerde yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlık görevlerinde de bulunan Dursun YILDIZ ‘ın mesleki,teknik,teknopolitik ve hidropolitik alanlarında yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış çok sayıda teknik rapor ,bildiri ve makaleleri ve 12 adet rapor ve kitabı vardır.
Dursun YILDIZ Türkiye Ziraatçiler Derneği tarafından Su Politikaları konusundaki araştırmaları nedeniyle “2008 yılı Başarı Ödülü’ne” layık görülmüştür.
Topraksuenerji çalışma grubu üyesi ve TEMA Bilim Kurulu Üyesi ,Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Danışmanı,Sulama Birliği Derneği danışmanı olan Dursun YILDIZ halen kendi Mühendislik ve Müşavirlik firmasını yürütmektedir.

Leave a comment