Doğu Akdeniz Satrancındaki  Son Hamleler

 

Dursun Yıldız

12 05 2019

Doğu Akdeniz’de  ekonomik çıkar  ve jeopolitik egemenlik hamleleri sürüyor.

Rus Lukoil firması Doğu Akdeniz’de Mısır’a ait ZOHR sahasının yüzde 30’unu satın aldı. Novatek, Lübnan’da İtalyan ve Fransız enerji şirketleriyle birlikte rezerv arama çalışmaları için konsorsiyum kurdu.Bundan 9 yıl önce Rusya Esad rejimine destek karşılığında Banyas’tan Tartus’a kadar Suriye’nin kıyı kesiminde 25 yıllık sondaj hakkının Rus enerji firmalarına verilmesini sağladı.

Rusya, aynı anda İsrail ile işbirliğini geliştirdi…Ve Tamar ve Leviathan sahalarındaki gazın bir kısmını LNG olarak Avrupa yerine Doğu Asya pazarına satmayı planladı…İtalyan ENİ Firması bölgede alan genişletiyor.

ABD Kara Kuvvetleri Komutanı ani bir ziyaretle Güney Kıbrıs’a gitti ve Askeri üssü kopardı. ABD’nin, Güney Kıbrıs’a konuşlandırdığı 130’dan fazla F-35’den söz ediliyor .Güney Kıbrıs’ta , İngiltere , Fransa ve İtalya’nın askeri üsleri var.Karşılığında İtalyan ve Fransız enerji şirketleri arama hakkı elde etmişti. Ulusötesi Şirketler bu havzalara milyon dolarlar yatırdılar. Daha tam bir geri dönüş alamadılar. Yatırımlar da devam ediyor. Şimdi bölgede ABD ve Rusya’nın gelecekte  istikrarın nasıl sürebileceğine  dair  okumaları ve buna göre alacakları tavırlar öne çıkacak.

Türkiye Doğu Akdeniz’de Bölge ülkeleri tarafından dışlanırken AB ve ABD tarafından da sondaj faaliyetine başlaması nedeniyle sert bir şekilde ikaz ediliyor.Bu gerilimin nereye kadar tırmanacağı ise merak konusu. Bölgedeki askeri yığınak artıyor.

Ancak görünen o ki bu ticari paylaşım coğrafyasında öncelikle  çatışma değil hedef ülkeleri çevreleme ve  blokaj olur .Bu çevreleme ve  blokaj ise bölgede batının bölge için yaptığı ticari gelecek planlarını bozabilecek  ülkeler için düşünülür ve mutlaka  uygulanır. Doğu Akdeniz’deki  son durumun özeti budur.


  • gplus
  • pinterest

Author

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Civil Engineer-Expert on Hydropolitics

He was born in Samsun in 1958. He was graduated from İstanbul Technical University Civil Engineering Faculty in 1981. After completing his military service in 1983 he began to work in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. While working here he participated graduate professional education and investigation programs in Holland and USA Bureu of Reclamation and US Army Corps of Engineers.

In 1998 he participated first “EU Master Education” program and later “International Affairs Proficiency” program in Ankara University European Union Research and Application Center. In 2000 he completed his MS thesis in the topic of water politics in Hacettepe University Hydropolitics and Strategy Research Center.
He worked for five years as the section head and for following 10 years as department deputy Director in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. During this period he published more than 100 technical and scientific reports and papers. Then he worked as the department Deputy Director in State Hydraulic Works Domestic Water Supply Department and worked at the Planning and Investigation Department of the same institution and retired in 2007.

Dursun YILDIZ while working in State Hydraulic Works he lectured in the topics of water works in Gazi University Engineering and Architectural Faculty, Civil Engineering Department and water resources and hydropolitics in Hacettepe University, Hydropolitics and Strategy Research Center.

Dursun YILDIZ worked also as a executive committee member , Vice President in Chamber of Civil Engineers and Vice President of Union of Chambers of Turkish Engineers and Architects .

Dursun YILDIZ, experienced in water,hydro energy management and consultancy for 25 years, wrote ten books and besides published several papers and technical reports in the topics of water engineering and hydroenergy in national and international periodicals.
He has awarded Successful Water Resarcher Prize of Year of 2008 by Agriculturers Associations of Türkiye .

He is a member of Scientific Commitee of Turkish Foundation for Combating Soil Erosion (TEMA).

He is a member of Water-Soil-Energy Working Group that has followed development of water,soil and energy sectors since 2009. He is head of Ada Hydro-Energy , Strategy & Engineering Consultancy Co. Since 2007

Leave a comment