Dicle-Fırat Havzası.PKK-YPG’nin konumunu bir de böyle okuyun-Nejat Eslen

Hava artık her yaz daha sıcak. Sık sık ısı rekorlarının kırıldığını duyuyoruz. Yoğun yağış ve ölümlere neden olabilen seller gibi ani ve aşırı iklim olayları giderek yaygınlaşıyor…


07.08.2019

Hava artık her yaz daha sıcak. Sık sık ısı rekorlarının kırıldığını duyuyoruz. Yoğun yağış ve ölümlere neden olabilen seller gibi ani ve aşırı iklim olayları giderek yaygınlaşıyor. Zamanla kuraklık ve kuraklık nedeni ile çölleşme giderek artacak. İklim değişikliği giderek etkisini daha fazla gösterecek.

2007 Yılında Radikal gazetesinde yayınlanan yazımda, Pentagon tarafından bu konuda hazırlanan rapora da atıf yaparak iklim değişikliğinin ciddi bir güvenlik sorunu oluşturduğunu vurgulamış; bu nedenle, bu doğa olayının Türkiye coğrafyasında, Ortadoğu’da ve yakın çevremizde ortaya çıkarabileceği etkileri tespit etmek için değişik senaryo çalışmalarının yapılmasını, bu senaryolara göre potansiyel istikrarsızlıkların ve gerginliklerin Türkiye’nin güvenliğine yapabileceği etkilerin tespit edilmesini ve karşı tedbirleri kapsayan bir eylem planı hazırlanmasını önermiştim.

Yazım, o zamanın ünlü televizyon programcısı Ali Kırca’nın dikkatini çekmiş ve bu konuda benim de katıldığım bir program yapmıştı. Programa katılan, mesleği nedeni bu konunun asıl uzmanı olması gereken bir profesör, program sırasında iklim değişikliğine inanmadığını söylemiş, önüne Pentagon’un bu konudaki raporu koyulunca da susmak zorunda kalmıştı. Aynı şahsın, bu günlerde katıldığı televizyon programlarında, iklim değişikliğinin nasıl büyük bir tehlike olduğunu anlatmasını gülerek izliyorum.

 

2010 Yılında Genelkurmay Başkanlığı’nın stratejik düşünce üretim merkezi SAREM,  (Artık böyle bir merkez yok, galiba ihtiyaç da yok) iklim değişikliğinin güvenliğe etkilerini incelemeyi arzu etmiş, Türkiye’de o tarihte bu alanda konu ile ilgilenen başka kimse bulamadıkları için benden bu konuda bir sunum yapmamı istemişlerdi. Devletin birçok organından yetkililerin de dinlediği bu sunum, ilgilenenler için aşağıda sunulmuştur.

Daha sonra SAREM yetkilerinin yaptığım sunumun bilimsel bir makaleye dönüştürülmesini istemiş, hazırladığım bu makale SAREM’in hakemli dergisinde yayınlanmıştı. Bu makale de meraklıları için aşağıda sunulmuştur.

İklim Değişiminin Türkiye Güvenliğine Etkileri

Bu çalışmalardan sonra beni Türkiye’den kimse aramamıştı. İlginçtir, iklim değişikliğinin Türkiye’nin güvenliğine etkileri konusunda ne yapıldığını da araştıran,’The Securitisation of Climate Change’ adlı bilimsel kitabın yazarlarından birisi ta Almanya’dan gelip benimle konuşmuştu. Kitapta, iklim değişikliği ve güvenlik konusunda Türkiye’de pek de bir şey yapılmadığı sunucuna varılmıştı.

Artık ben bu konuda kafa yormuyorum. Çünkü, bu konuda söylemem gerekenleri ifade ettiğimi düşünüyorum. Merak edenler bunları sunumda ve makalede bulabilirler.

Ancak, bitirmeden önce şu önemli hususları vurgulamam gerekir:

– İklim değişikliğinin etkileri giderek artacaktır;

– İklim değişikliğinin sadece kendi coğrafyamızdaki değil, aynı zamanda Ortadoğu’da ortaya koyacağı etkilerin de senaryolar halinde belirlenmesi gerekir; bu yapılmış mıdır, bilmiyorum, çünkü bu konuda yetkili hiçbir kimse, hiçbir şey anlatmamaktadır, bu hayati konuda televizyonlarda halk yeterince aydınlatılmamaktadır;

– İklim değişikliği nedeni ile Ortadoğu’da bazı bölgeler kuraklık nedeni ile yaşanamaz duruma gelebilecek, kıtlıklar, gıda krizleri, bu nedenle de sosyal olaylar, çatışmalar, ortaya çıkabilecektir.

– Günümüzde Ortadoğu’da, savaşlar nedeni ile nasıl göçler oluyorsa, iklim değişikliğinin etkileri nedeni de su kaynaklarına ve verimli topraklara doğru göçler olabilecektir;

– Ortadoğu’nun iki önemli nehrini içinde bulunduran Fırat ve Dicle havzalarının zamanla, iklim değişikliği nedeni ile önemi daha da artacaktır;

– Küresel ve bölgesel aktörlerin taşeronluğunu yapan PKK-YPG, sadece enerji kaynaklarını ve enerji güzergahlarını kontrol etmek için değil, aynı zamanda Fırat ve Dicle havzalarını ele geçirmek için de programlanmıştır. Bu nedenle de bizim PKK-YPG’ye karşı sürdürdüğümüz mücadele, giderek etkisini artıran küresel ısınma ortamında, deklare edilmemiş bir su savaşıdır.

Nejat Eslen

Odatv.com


  • gplus
  • pinterest

Author

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Civil Engineer-Expert on Hydropolitics

He was born in Samsun in 1958. He was graduated from İstanbul Technical University Civil Engineering Faculty in 1981. After completing his military service in 1983 he began to work in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. While working here he participated graduate professional education and investigation programs in Holland and USA Bureu of Reclamation and US Army Corps of Engineers.

In 1998 he participated first “EU Master Education” program and later “International Affairs Proficiency” program in Ankara University European Union Research and Application Center. In 2000 he completed his MS thesis in the topic of water politics in Hacettepe University Hydropolitics and Strategy Research Center.
He worked for five years as the section head and for following 10 years as department deputy Director in State Hydraulic Works Technical Research and Quality Control Department. During this period he published more than 100 technical and scientific reports and papers. Then he worked as the department Deputy Director in State Hydraulic Works Domestic Water Supply Department and worked at the Planning and Investigation Department of the same institution and retired in 2007.

Dursun YILDIZ while working in State Hydraulic Works he lectured in the topics of water works in Gazi University Engineering and Architectural Faculty, Civil Engineering Department and water resources and hydropolitics in Hacettepe University, Hydropolitics and Strategy Research Center.

Dursun YILDIZ worked also as a executive committee member , Vice President in Chamber of Civil Engineers and Vice President of Union of Chambers of Turkish Engineers and Architects .

Dursun YILDIZ, experienced in water,hydro energy management and consultancy for 25 years, wrote ten books and besides published several papers and technical reports in the topics of water engineering and hydroenergy in national and international periodicals.
He has awarded Successful Water Resarcher Prize of Year of 2008 by Agriculturers Associations of Türkiye .

He is a member of Scientific Commitee of Turkish Foundation for Combating Soil Erosion (TEMA).

He is a member of Water-Soil-Energy Working Group that has followed development of water,soil and energy sectors since 2009. He is head of Ada Hydro-Energy , Strategy & Engineering Consultancy Co. Since 2007