COP23 iklim konferansı başladı

8 Kasım 2017

BM liderliğindeki iklim görüşmelerinin sonuncusu COP23, Almanya’nın Bonn kentinde yaklaşık 200 ülkeden katılımcılarla başladı.

İklim Değişikliği Üzerine Birleşmiş Milletler Çerçeve Sözleşmesi (UNFCCC) kapsamında 1995’den beri her yıl düzenlenen Taraflar Konferansı’nın (Conference of Parties – COP) 23’üncüsü (COP23) Ada ülkesi Fiji başkanlığında Almanya’nın Bonn kentinde başladı.

COP23’e katılan müzakereciler önümüzdeki iki hafta içinde Paris İklim Anlaşması’nın düzenlemelerini ve küresel ısınma değerlerini netleştirecekler.

ABD GÖRÜŞMELERE BİR MÜZAKERE EKİBİ GÖNDERDİ 

Ancak görüşmeler, ABD Trump yönetiminin kömüre teşvik ve Paris İklim Anlaşması’ndan çekileceği açıklamaları gölgesinde yapılıyor.

Kurallara göre, ABD anlaşmadan 2020 yılına kadar çekilemiyor. Bu nedenle ABD bu toplantıya bir müzakere ekibi gönderdi.

ŞİRKETLER AÇIKLAMA YAPIYOR !

2 hafta sürecek görüşmelerde firmalar da çevreci açıklamalar yapacak. İlk açıklamayı yapan HSBC, COP23 kapsamında 2025’e kadar 100 milyar dolar sürdürülebilir finans ve yatırım sözü verdi. HSBC,2025 yılına kadar elektriğinin yüzde 90’ını, 2030 yılına kadar da yüzde 100’ünü yenilenebilir kaynaklardan sağlayacak. Metal üretimi için kullanılan metallujik kömüre devam edecek olan kuruluş, termal kömüre yatırımı ise azaltacak.


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Hidropolitik Uzmanı
İnşaat Mühendisi ve Su Politikaları Uzmanı

1958 yılında Samsun’da doğan Dursun YILDIZ ,İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra DSİ Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladı Bu dönemde Hollanda ve ABD de lisansüstü mesleki teknik eğitim ve uygulama programlarına katıldı. ATAUM’da “AB Temel Eğitimi ve “Uluslararası İlişkiler Uzmanlık “Programlarını izledi. Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde Su Politikaları alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.DSİ’ de Teknik Araştırma ve İçmesuyu Dairesi Başkanlıkların da Şube Müdürlüğü ve Daire Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu dönem içinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi..2007 yılında DSİ’den emekliye ayrıldı

Dursun YILDIZ Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın (UMAG Araştırmacı Gazetecilik Eğitim Programında Su ve Enerji Politikaları alanında 8 yıldır su ve enerji politikaları konusunda konferanslar vermektedir.
TMMOB ve İnşaat Mühendisleri Odasında çeşitli dönemlerde yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlık görevlerinde de bulunan Dursun YILDIZ ‘ın mesleki,teknik,teknopolitik ve hidropolitik alanlarında yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış çok sayıda teknik rapor ,bildiri ve makaleleri ve 12 adet rapor ve kitabı vardır.
Dursun YILDIZ Türkiye Ziraatçiler Derneği tarafından Su Politikaları konusundaki araştırmaları nedeniyle “2008 yılı Başarı Ödülü’ne” layık görülmüştür.
Topraksuenerji çalışma grubu üyesi ve TEMA Bilim Kurulu Üyesi ,Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Danışmanı,Sulama Birliği Derneği danışmanı olan Dursun YILDIZ halen kendi Mühendislik ve Müşavirlik firmasını yürütmektedir.

Leave a comment