ATEŞ VE SU

Kuzey Irak’tan Kıbrıs’a

ATEŞ VE SU

Yeni Ortadoğu Akdeniz

 25 Şubat 2018

“Akdeniz’i çalışmak insanı dinç tutuyor. Öyle bir dinamik var ki bu coğrafyada, takip etmek zor….bu deniz havzasının her boyutu ile ilgili yüzlerce kitap yazılmış olsa bile..Yine de Akdeniz hakkında yazmak için sayılamayacak kadar çok neden vardır..”

“Doğu Akdeniz son altmış yıldır kendi çevresindeki karalarda yeni siyasi sınırların çizilmesi çalışmalarına tanıklık etmedi. Ancak son altı yıldır yaşanan hareketlilik artık bu denizde olağan bir döneme dönüleceğinin işaretlerini verir gibidir. ..Akdeniz’de tarih, hareketsiz bir dönemi yazarken çok zorlanır. ..Akdeniz’de hareket ve çatışmalar yeni ve daha büyük bir çatışmaya hazırlık yapmak için durur.”

Bu satırlar, Hidropolitik Akademi Başkanı Dursun Yıldız’ın, Bizim Kitaplar yayınevinden çıkan, “Kuzey Irak’tan Kıbrıs’a ATEŞ VE SU Yeni Ortadoğu Akdeniz” kitabından. Akdeniz hakkında hiç değilse bir iki ciddi kitap okuyan herkes bu saptamaların yerindeliğini bilir.

Son yıllarda Doğu Akdeniz’de su, doğal gaz, petrol konularındaki öte yandan Akdeniz’in bu bölümünü çevreleyen karalardaki hareketliliği ele alan kitap, tam da Türkiye-İsrail-Mısır-GKRY dörtlüsünün, Kıbrıs Adası’nın güneyi ve güneydoğusundaki doğal kaynaklar üzerinde çatışma egzersizleri yaptıkları döneme rastlıyor. Bu açıdan da okunmasında yarar olduğunu düşündüğüm bir çalışma.

Güncel bir konuya farklı bir disiplinin ve pratiğin temsilcisi olan bir kişinin derli toplu bakış açısını sunuyor

Ahmet Suha Umar


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Ahmet Süha Umar ( Büyükelçi E.)

Ahmet Süha Umar
1945 yılında İstanbul’da doğan Ahmet Suha Umar 1966 Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunudur. Dışişleri Bakanlığı'nda çeşitli görevlerin ardından 1995-1998 yıllarında Ürdün büyükelçiliği görevini yürüttü ve ardından kendi isteğiyle 1999’da emekli oldu. 2002’de Dışişleri Bakanı'nın isteği üzerine tekrar göreve dönüp, 2003 yılında Dışişleri Bakanlığı müşaviri oldu. 2004 yılında İkili Siyasi İşler Genel Müdürü olarak göreve başladı, 2008-2010 yıllarında Sırbistan büyükelçisi oldu ve yaş haddinden emekli oldu.

Av ve Yaban Hayatı Koruma, Geliştirme ve Tanıtma Vakfının kurucu üyesi olan ve 12 yıl başkanlığını yapan Suha Umar su kaynaklarının, sulak alanların korunması için ciddi mücadele veriyor. Makaleleri,köşe yazıları ve kitapları bulunan Süha Umar yurtiçi ve yurtdışında birçok kongre konferans ve sempozyumlara katılarak görüşlerini açıklıyor

Leave a comment