Africa is coming .Who is ready to welcome ?  

Africa is coming .Who is ready to welcome ?  

Dursun Yıldız

Dierector of Hydropolitics Academy of Turkey

06100-Ankara/TURKEY

dyildiz@hidropolitikakademi.org

SUMMARY

Giulio Meotti,  Italian journalist and author pointed out  an important issue in his last article  about  demographic pressure  which comes from Africa to Europe(1).

According to the UN Projection ,during the next thirty years, the population of Africa is expected to increase by one billion.Global population growth is slowing, but Africa and Asia will still see a large population expansion. As a whole, the world population is growing older. Ageing is now also accelerating in low-income countries, where the process tends to start earlier and is becoming more pronounced in rural areas

Should these population projections materialize, the increases could seriously jeopardize the overall development prospects of these countries.Rapid population growth changes the population structure, with younger generations making up an increasing share of the overall population.

Between 2015 and 2050, in low- and middle-income countries, the number of people between 15 and 24 years of age is expected to rise from about 1 billion to 1.2 billion. Most of these young people are expected to live in sub-Saharan Africa and South Asia, particularly in rural areas, where jobs will likely to be difficult to find.

Without sufficient employment opportunities, this population trend may lead to a more rapid rate of outmigration. The impacts of outmigration are already being felt in some emigration destinations, not only at the national level, but also abroad, notably in Europe and high-income countries in other regions.In this article we try to highlighted the most applicable and right approach to the problem.

Keywords: Africa,Immigration, Younger Population,

[1] For citation : YILDIZ, D, 2017 ” Africa is coming .Who is ready to welcome ?”, World Water Diplomacy & Science News. Hydropolitics Academy, October  2017 ,Ankara.-Turkey.

to read full article please click on

Africa is coming (2)

 


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Dursun Yıldız

dursun.yildiz@hidropolitikakademi.org

Hidropolitik Uzmanı
İnşaat Mühendisi ve Su Politikaları Uzmanı

1958 yılında Samsun’da doğan Dursun YILDIZ ,İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesi’nden mezun oldu. Daha sonra DSİ Genel Müdürlüğünde çalışmaya başladı Bu dönemde Hollanda ve ABD de lisansüstü mesleki teknik eğitim ve uygulama programlarına katıldı. ATAUM’da “AB Temel Eğitimi ve “Uluslararası İlişkiler Uzmanlık “Programlarını izledi. Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde Su Politikaları alanında Yüksek Lisans eğitimini tamamladı.DSİ’ de Teknik Araştırma ve İçmesuyu Dairesi Başkanlıkların da Şube Müdürlüğü ve Daire Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu. Bu dönem içinde Gazi Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi ve Hacettepe Üniversitesi Hidropolitik ve Stratejik Araştırma Merkezinde yarı zamanlı öğretim görevlisi olarak ders verdi..2007 yılında DSİ’den emekliye ayrıldı

Dursun YILDIZ Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nın (UMAG Araştırmacı Gazetecilik Eğitim Programında Su ve Enerji Politikaları alanında 8 yıldır su ve enerji politikaları konusunda konferanslar vermektedir.
TMMOB ve İnşaat Mühendisleri Odasında çeşitli dönemlerde yönetim kurulu üyeliği ve ikinci başkanlık görevlerinde de bulunan Dursun YILDIZ ‘ın mesleki,teknik,teknopolitik ve hidropolitik alanlarında yurtiçi ve yurtdışında yayınlanmış çok sayıda teknik rapor ,bildiri ve makaleleri ve 12 adet rapor ve kitabı vardır.
Dursun YILDIZ Türkiye Ziraatçiler Derneği tarafından Su Politikaları konusundaki araştırmaları nedeniyle “2008 yılı Başarı Ödülü’ne” layık görülmüştür.
Topraksuenerji çalışma grubu üyesi ve TEMA Bilim Kurulu Üyesi ,Sulama Kooperatifleri Merkez Birliği Danışmanı,Sulama Birliği Derneği danışmanı olan Dursun YILDIZ halen kendi Mühendislik ve Müşavirlik firmasını yürütmektedir.

Leave a comment