Araklı Karadere Taşkını Teknik İnceleme Ön Raporu

ÖN RAPOR HAKKINDA

24 Haziran 2019

 Trabzon’un Araklı ilçesi Yeşilyurt ve Çamlıktepe mahallelerinde, 18 Haziran’da şiddetli yağış sonrası meydana gelen taşkın hem bölge sakinlerinin hem de taşkının zararlarının artmasını  önlemek için çalışan DSİ görevlilerinin yaşamlarını kaybetmesine neden oldu.

Bölgede yaşanan bu felakette yaşamlarını kaybedenlere Allah’tan  rahmet yakınlarına başsağlığı diliyoruz.

Yaşanan taşkın sonrasında Derneğimizin uzmanları tarafından yapılan değerlendirmede aşağıdaki hususlar tespit edilmiştir.

Bölgede sürekli olarak can ve mal kaybına neden olan ve gelecekte de yaşanması kuvvetle muhtemel olan bu taşkınların nedenleri ve alınacak önlemlerle ilgili değerlendirmeler her türlü spekülasyondan uzak yapılmalıdır.

Bu nedenle derneğimizin bazı tespitlerini ve değerlendirmelerini  “Araklı Taşkını Teknik Değerlendirme Ön Raporu”  ile ilgili kişi kurum ve kesimlerin dikkatine sunmak istedik.

Hazırladığımız ön rapor bu konuyu daha önce onlarca defa yapıldığı gibi tüm detayları ile ele almamıştır. Bunun yerine DSİ Genel Müdürlüğü tarafından alınan önlemlere rağmen  bölgede taşkınlarda can ve mal kaybına neden olan kronikleşmiş asıl nedenleri ele almış ve bunları  tekrar kamuoyunun dikkatine sunmak üzere hazırlanmıştır.

Saygılarımızla

Dursun Yıldız

Başkan

 Raporu indirmek için lütfen tıklayınız 

ARAKLI TAŞKINI ÖN RAPOR – Kopya


  • gplus
  • pinterest

Author