Orman ve Su İşleri Bakanlığında “Ortadoğu’nun Sınıraşan Suları ve Su Politikaları” semineri yapıldı.

HPA Orman ve Su İşleri Bakanlığı ,Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürü Sn  Hanifi Avcı ‘nın teklif ve Bakanlığın tasvipleri doğrultusunda “Ortadoğu’nun Sınıraşan Suları ve Su Politikaları” konulu bir seminer dizisi başladı.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü Çölleşme Akademisi seminerlerinin gayesi Türkiye’nin Uluslararası ilişkileri ve stratejileri konusunda bilinci arttırmak  olarak belirlenmiştir.

Bu kapsamda Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğünde   7 Ağustos 2017 Saat 14 00 ‘de ” Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 22. Kat Büyük toplantı salonunda gerçekleştirilen   seminerde  Sınıraşan Sular Hukuku , Uluslararası Sözleşmeler ve 21. Yüzyılın Güvenlik Paradigması konuları örneklerle  ele alınmıştır.

DSİ Eski yöneticilerinden  İnşaat Mühendisi  ve Su Politikaları Uzmanı Dursun YILDIZ tarafından verilen  seminere Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü ile Su Yönetimi Genel Müdürlüğünden yaklaşık 50’ye yakın personel katıldı.

Seminer öncesinde Genel Müdür Sn Hanifi Avcı Dursun Yıldız’ı makamında kabul ederek Genel Müdürlüğün projeleri ve çalışmaları hakkında bilgilendirdi.

Daha sonra birlikte toplantı odasına geçildi ve seminer başladı.Yaklaşık 1 ,5 saat süren seminerde Dursun Yıldız, Su Hukuku, Uluslararası Su Sözleşmeleri ve Yeni Güvenlik Paradigması konularında örneklerle açıklamalar yaptı.Seminerde Ortadoğu’nun Su Politikasının ve su denkleminin değişmekte olduğunun altını çizen  Yıldız ,Türkiye su yönetimi konusunda bölgede en güçlü ülke, doğru bir strateji ile Ortadoğu’nun yeni su denkleminin belirlenmesinde etkili bir rol alabilir. dedi.

Ortadoğu’daki gelişmeler ve iklim değişimi etkisi suyun tekrar güvenlikleştirilmesi sonucunu yaratacak diyen Yıldız bu durumun sınıraşan suların yönetimi konusunda işbirliğini zorlaştıracağını belirtti.

Türkiye’nin bölgede suyu bir barış ve işbirliği aracı olarak gördüğünü ve bunu birçok uygulaması ile ispat ettiğini söyleyen  Dursun Yıldız bu politikanın devam ettirilmesi gerektiğini belirterek Türkiye’nin Dicle ve Fırat nehirleri üzerindeki barajlarının  bölge geleceğinin sigortası görevi üstleneceğini ileri sürdü.

Soğuk savaş döneminin ülke savunmasına yönelik güvenlik paradigmasında 21. Yüzyılda değişiklikler olduğunu da belirten Yıldız, Su Enerji, Gıda ve Çevre Güvenliğinin artık  ulusal güvenlik konsepti içinde değerlendirilmeye başlandığını ifade etti.

Bu açıklamalardan sonra soru ve cevap bölümlerine geçildi.Soru ve Cevap bölümünde söz alan katılımcılar sorular sorup  görüş ve önerilerini açıklayarak toplantıya katkıda bulundular

Toplantının sonunda bir konuşma yapan ÇEM Genel Müdürü Hanifi Avcı Dursun Yıldız’a teşekkür ederek ,seminerin çok yararlı olduğunu belirtti. Genel Müdür Avcı  teknik elemanlar olarak ilgilendiğimiz konuların yanısıra bu konularla doğrudan ve dolaylı bir şekilde ilgili olarak  çevremizde neler olduğunu da bilmemiz gerekir, en azından bazı kavramlara yabancı olmamamız gerekir ki uluslararası toplantılarda kendimize daha güvenli olalım ve görüş ve önerilerimizi  oluşturup   teknik çalışmalarımızı sunalım ve savunalım dedi.

SEMİNER DİZİSİNİN İKİNCİSİNDE ;

Ortadoğu’nun Sınıraşan Su Kaynakları, Membadaki Gelişmeler , Mansaba Etkileri ve İklim Değişiminin Etkisi

konusu ele alınacak.

HPA Haber

 


  • gplus
  • pinterest

Yazar

Leave a comment